GERÇEK ZAMAN

Digital Age | 13.12.2021 - 18:25

Time dergisi Elon Musk’ı ‘Yılın Kişisi’ seçti

Musk, 2021 yılı boyunca neredeyse her gün kendinden bahsettirmeyi başardı.

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Time dergisi tarafından ’Yılın Kişisi’ ilan edildi.

Yıl içerisinde Tesla hisselerinde yaşanan artıştan dolayı ‘dünyanın en zengin insanı’ unvanını alan ve pekiştiren, SpaceX ile geliştirdiği Starlink projesi ile alçak yörüngede bir uydu takımyıldızı kurarak bu uydular üzerinden makul fiyatlarla internet erişimi sağlamayı hedefleyen, bir taraftan da Mars’ta koloni kurmanın yollarını arayan Musk’ın Time’ın gelenekselleşen ‘Yılın Kişisi’ seçimlerinde öne çıkması normal. Zira Musk, 2021 yılı boyunca neredeyse her gün kendinden bahsettirmeyi başardı.

ABD başta olmak üzere tüm dünya milyarderlerin vergilendirilmeleri konusunda onun görüşlerini merak ederken, Musk vergilerini Tesla hisselerini satarak gerçekleştirip gerçekleştirmemesi gerektiğini bir Twitter anketi ile takipçilerine sormuştu. Ardından, sattığı ve geri aldığı hisseler ile uzunca bir süre gündemde kalmayı başardı. Öte yandan, dünyanın en büyük araç kiralama şirketlerinden biri olan Hertz’in Tesla’dan 100 bin adet araç alarak filosuna katacağını açıklamasının ardından uçuşa geçen Tesla hisseleri sayesinde serveti bir gecede 36 milyar dolara artan ve ‘dünyanın en zengin insanı’ unvanını pekiştiren Musk, Bloomberg’in hazırladığı Milyarderler Endeksi listesinde hemen ardından gelen Jeff Bezos ile arasını bir ara 100 milyar dolar kadar açmıştı.

Yine Tesla ile dünyanın en rekabetçi otomotiv pazarlarından biri olan Almanya’da, Berlin’de bir Gigafactory ile araç üretimi için gün sayan Musk, uzay çalışmalarında da adından söz ettirmeyi başardı. Uzay çöpleri ve Kessler Etkisi konularına bu yıl sıklıkla değinilirken, SpaceX de sıklıkla anıldı. Zira yörüngede bulunan yaklaşık 4 bin uydunun bin 750’si bir şekilde SpaceX ile ilintili iken, SpaceX sadece Starlink projesi için 40 bin uyduyu yörüngeye yerleştirmeyi planlıyor. Bu gelişmelere paralel olarak, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Başkanı Josef Aschbaher, yörüngedeki uyduların neredeyse yarısının tek bir isme, Elon Musk’a ait olduğunu ve bu durumun uzayda kuralların fiili olarak Elon Musk tarafından konulmasına yol açtığını açıklamıştı.

Tüm bunların üzerine, Musk, trafik sıkışıklıklarını tüneller ile çözmek için kurduğu The Boring Company adlı şirketinin Las Vegas’ta şehrin altından geçecek yol yapımına onay verilmesi ve bu yollarda Teslaların yolcu taşıyacağının açıklanması üzerine bir kez daha gündeme gelmişti.

Musk, Twitter paylaşımları ile de biliniyor. Yakın zamanda tüm görevlerini bırakarak sadece bir sosyal medya fenomeni olmak konusunda tweetler paylaşan Musk, Tesla’nın SUV modeli Cybertruck’tan esinlenilerek hazırlanmış olan Cyberwhistle adlı düdükleri duyururken Apple’a gönderme yaparak, insanları Apple’ın Parlatma Bezi’ni almak yerine Tesla düdükleri almaya davet etmişti.

Musk sadece iş dünyası ile ilgili olarak değil, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) Başkanı David Beasley’nin dünyadaki açlık sorununun bitirilmesi için milyarderlerin bir kerelik bağışta bulunması gerektiğini söylemesi ve Musk’ı işaret etmesi üzerine de gündeme gelmişti.