İŞ DÜNYASI

Digital Age | 11.10.2021 - 15:19

Tesla’nın Berlin fabrikası Kasım ayında üretime başlayabilir

Uzun süredir üretime geçmesi beklenen fabrikanın durumu hakkında Elon Musk'tan açıklama geldi.

Tesla’nın uzun zamandır inşa süreci devam eden Berlin fabrikası elektrikli araç üretimine başlamaya artık çok yakın.

Tesla CEO’su Elon Musk, 9 Ekim tarihinde fabrikanın bulunduğu alanda düzenlenen etkinlikte, bu fabrikada üretimin Kasım veya Aralık ayında başlayabileceğini ve üretilecek modelin Tesla Model Y olduğunu açıkladı.

Musk’a göre, 2022 yılı sonunda fabrika haftada 5 bin ila 10 bin arasında araç üretimi yapabilecek kapasitede olacak. Araçların bataryaları ise Almanya’da bir batarya tesisi kurulana kadar Çin’den ithal edilecek.

2019 yılında Elon Musk’un paylaştığı bir tweet ile bir anda gündem olan fabrikanın inşası, Tesla’ya göre Almanya’da işletilen bürokratik süreçlerden ve çevre aktivistlerinin protestolarından dolayı uzamıştı.

Tesla, yaşanan bu ertelemeleri aşmak ve Gigafactory adını verdiği fabrikada araç üretimine başlamak için ağaç kesiminin azaltılacağı ve su kullanımının mümkün olan en düşük seviyeye indirileceği konusunda sözler vermişti.

Engadget, bu sözlerin yeterli olup olmayacağını sorgularken, Volkswagen’in elektrikli araçlarını işaret ederek Tesla’nın Avrupa planlarında değişikliklere gidebileceğini ima etti.

Kaynak: https://www.engadget.com/volkswagens-id-4-ev-is-the-basic-people-mover-youve-been-waiting-for-163027836.html