TEKNOLOJİ

Digital Age | 12.10.2021 - 14:10

Merck, COVID-19 hapı için FDA onayı bekliyor

Molnupiravir adı verilen antiviral hapın hastaneye yatış ve ölüm oranlarını yarı yarıya indirdiği iddia ediliyor.

Merck, Ridgeback Biotherapeutics ile birlikte geliştirdiği molnupiravir olarak bilinen COVID-19 hapı için Pazartesi günü ABD Gıda ve İlaç Dairesine acil durum onayı isteğini iletti. İlacın, ağır hastalık geçirme veya hastaneye kaldırılma riski olan hafif-orta dereceli COVID-19 vakalarının tedavisi için kullanılması amaçlanıyor.

Ridgeback CEO’su Wendy Holman tarafından yapılan bir açıklamada, bu başvurunun, COVID-19 tanısı aldıktan kısa bir süre sonra evlerinde oral olarak alabilecekleri antiviral bir ilaçtan yararlanabilecek kişilerin molnupiravire erişimleri konusunda önemli bir adım olduğuna dikkat çekildi.

Onay aldığı takdirde, molnupiravir, COVID-19 için kullanıma sunulacak olan ilk antiviral hap olacak. COVID-19 tedavisi için onay alan diğer antiviral ilaç olan remdesivir ise molnupiravirin aksine sadece hastaneye yatışı yapılmış hastalarda damar yoluyla ve enjeksiyon olarak uygulanabiliyor.

Merck tarafından bu ayın başında yapılan açıklamaya göre, ilk sonuçlar, yüksek risk grubunda bulunan hastaların COVID-19 semptomu göstermelerinin ardından ilk beş gün içerisinde aldıkları hapın hastaneye kaldırılma ve ölüm oranlarında yüzde ellilik bir azalma sağladığını, plasebo grubunda ise bu etkinin %7,3 ve %14,1 olduğunu gösteriyor.

775 yetişkinin katıldığı klinik araştırmada katılımcıların obezite ya da kalp hastalıkları gibi en az bir risk faktörünün olduğuna özellikle dikkat çekildi. Ek olarak, hapı kullanan grupta görülen yan etkilerin plasebo hapını kullanan kişilerde görülen yan etkiler ile aynı olduğuna da değinildi.

Kaynak: Merck seeks FDA authorization for COVID-19 pill – CNet