CİHAZLAR

Erdem Akın Temel | 11.10.2021 - 12:13

Facebook, yeni VR sosyal medya uygulamasında isim değişikliğine gitti

Facebook, Facebook Horizons adıyla bilinen yeni VR sosyal medya uygulamasının adını değiştirme kararı aldı.

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından olan ve Instagram, WhatsApp, Oculus gibi önemli şirketleri de bünyesinde bulunduran Facebook, uzun zamandır sanal gerçeklik (VR) tabanlı yeni bir sosyal medya platformunu kullanıma sunma hazırlığında.

Facebook Horizon adı verilen bu platform, Mashable tarafından Playstation için hazırlanan VR yaratım oyunu Dreams, üç boyutlu sanal dünya Second Life, Nintendo tarafından geliştirilen sosyal simülasyon oyunu Animal Crossing ile Pixar yapımı Oyuncak Hikayesi filminin baş karakteri Woody estetiğinin bir karışımı olarak tanımlanmıştı ve Facebook Reality Labs Experiences Ürün Geliştirme Müdürü Ari Grant tarafından da “paylaşım değil, yaratım sosyal ağı” olarak nitelendirilmişti. Zira bu platform, hakkında gün yüzüne çıkan bilgilere göre, var olan içeriklerin kullanıcılar tarafından tekrar tekrar paylaşılmasından çok, kullanıcıları onlara sunulan araçlar sayesinde oyunlar, deneyimler ve daha da önemlisi dünyalar yaratmaya teşvik etmesinden dolayı kendini diğer tüm sosyal medya platformlarından ayrı bir noktaya konumlandırıyor.

Henüz kitlelerin kullanımına sunulmamış olan Facebook Horizon, sosyal medya platformları arasında bir farklılık yaratma vaadiyle geliştirilmeye devam ediyor.

Fakat, Facebook’un son dönemde yaşamış olduğu zorluklar, Facebook Horizon’u da etkilemiş durumda.

Yine Mashable tarafından paylaşılan habere göre, sadece davetiye ile dahil olunabilen, beta haldeki bu VR sosyal medya ağının ismi değişiyor. Oculus tarafından paylaşılan blog yazısını kaynak alan site, Facebook Horizon’un yoluna bundan sonra Horizon Worlds olarak devam edeceğini duyururken; bu değişikliğin, şirketin, son dönemde yaşadığı zorluklardan ötürü gelecekte piyasaya süreceği ürünlerde Facebook isminin kullanımını kısıtlama girişiminin bir belirtisi olabileceğini söylerken, bu iddiasını da Pew Araştırma Merkezi’nin çoğu Amerikalının Facebook’un WhatsApp ve Instagram’ın sahibi olduğunu bilmedikleri sonucuna ulaşılan araştırmasına dayandırıyor. Facebook’un yeterince isim değişikliği yaparsa sanal gerçeklik tabanlı sosyal medya dünyasında da başarılı olabileceği düşüncesi de ayrıca paylaşılmış.

Kaynak: Facebook strips its name from its own VR platform. Gee, wonder why. – Mashable