TASARIM

Erdem Akın Temel | 11.10.2021 - 10:00

Frank Miller’in eşsiz Sin City NFT’si 841 bin dolara alıcı buldu

Sin City, The Dark Knight Returns, 300 gibi çizgi romanların yaratıcısı Frank Miller NFT dünyasına hızlı bir giriş yaptı.

Sin City çizgi romanının yaratıcısı Frank Miller’in “I Love You, Nancy Callahan” adını verdiği eşsiz NFT’si yaklaşık 841 bin dolara alıcı buldu. Bu meblağın bir çizgi roman NFT’si için ödenen en yüksek bedel olduğu düşünülüyor.

VentureBeat’ın haberine göre NFT dünyasına yaptığı bu satış ile giren ünlü çizgi roman sanatçısı Frank Miller, NFT projesi için Gala Games ve Concept Art House ile çalışmış.

İlk NFT eserinde Türkçeye Günah Şehri olarak çevrilen Sin City adlı çizgi romanının en popüler ve en önemli hikayelerinden biri olan Dedektif Hartigan’ın yeniden hikayesini anlatmayı tercih eden Miller, bu hikayeyi çizgi romandaki orijinal paneller ve ses tasarımı ile canlandırdı.

“I Love You, Nancy Callahan” adlı NFT için oluşturulan tek token OpenSea adlı bir NFT pazarında açık artırmaya çıkarılırken, bu açık artırmaya katılan alıcılar fiyat teklifleri için Gala coinleri kullandılar. Açık artırmada kurallardan biri, son beş dakika içerisinde oluşturulan her talep için taliplerin tekliflerini takip ederek yeni tekliflerde bulunabilmeleri için toplam süreye 10 dakika eklenmesi iken, tüm süreç yaklaşık 24 saat sürdü. Son üç alıcının kaldığı son rauntta bu kural sürenin iki saat kadar daha uzamasına neden oldu.

Bu süreçte ufak tefek zıplamaların dışında 25 bin dolardan 50 bin dolara, 435 bin dolardan 591 bin dolara ve 800 bin dolara sıçrayışlar da görüldü. Nihayetinde, Miller’in eseri yaklaşık 841 bin dolara alıcı buldu.

“I Love You, Nancy Callahan” Frank Miller’in en yüksek fiyata alıcı bulan eseri olurken; Miller’in 1986 yılında Batman: The Dark Knight No.3 için çizdiği, Batman ve Carrie Kelley adlı, daha sonra çizgi roman severlerin karşısında Batwoman olarak çıkacak olan ilk kadın Robin’i Gotham üzerinde resmettiği sayfa, 2011 yılında yapılan bir açık artırmada 448 bin dolara satılarak bir Amerikan çizgi romanından en yüksek fiyata alıcı bulan eser olmuştu.

Açık artırmayı yöneten Heritage Auctions’un internet sitesinde Miller’in Batman ve Robin çizimi için “O çizimi her zaman sevmişimdir. Çizdiğimde stüdyomda bir aptallar gibi dans ettim. Umarım iyi bir yuva bulur” yorumunu yaptığı görülmekte.

Heritage Auctions, Miller’in Batman ve Robin çiziminin en pahalı onuncu çizgi roman eseri olduğunu açıklarken, “I Love You, Nancy Callahan” bu listede üçüncü sırada yer alıyor.

Öte yandan, Miller’in The Dark Knight Returns adlı eserinin kapak resmi de 1,3 ila 1,6 milyon dolar arasında fiyatlanırken, henüz satışa sunulmadı.

Frank Miller, fanlarının ve Sin City çizgi romanının baş karakteri Marv adlı karakterinin bu yeni dünyaya katıldıklarını görmekten onur duyduğunu açıklarken; Gala Labs ve Concept Art House ile birlikte Sin City çizgi romanının 30. yılını kutlamak için toplam on adetlik NFT koleksiyonu oluşturdu.

Kaynak: Frank Miller’s one-of-a-kind Sin City NFT art sells for $840K – VentureBeat