Skip to main content

Şirketin hedefleri arasında 2022 yılında bir milyar insanın sürdürülebilir bir hayata geçmesine yardımcı olmak da var.

İklim krizinin etkileri gün geçtikçe artarken, Google’den sürdürülebilirlik konusunda bir adım daha geldi.

Google ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai, bir blog yazısında Google’nin sürdürülebilirlik konusunda attığı adımlara değinirken; bu adımların 2022 yılında 1 milyar insanın sürdürülebilir seçimler yapmasına yardımcı olma hedefleri doğrultusunda atıldığını belirtti.

Sundar Pichai’nin yazısına göre Google, arama hizmetini kullanarak sürdürülebilirlik ve çevre hakkında arama yapan kullanıcılara Birleşmiş Milletler gibi güvenilir kaynaklardan bilgiler göstermeye başlayacak.

Seyahat ve alışverişin daha sürdürülebilir olması hedefleniyor

Google, karbon salımlarının azaltılması konusunda da çeşitli adımlar atıyor.

Bu adımlardan ilki, çevrimiçi uçak bileti rezervasyonlarında ve alımlarında kullanıcıların karbon salım bilgilerini görebilmeleri olacak. Kalkış ve varış şehirlerinin girilerek arama yapılmasının ardından kullanıcılar hangi uçuşların ne kadar karbon salımına yol açtığına dair bilgi alabilecek, düşük salım değerlerine sahip olanlar yeşil renk ile vurgulanacak.

Konaklama seçenekleri araştırıldığında ise konaklama hizmeti veren kurumun atık yönetiminden su muhafaza mekanizmasına, Green Key ya da EarthCheck sertifikalı olup olmadığına kadar çeşitli konularda bilgi bulunabilecek.

Benzer bir şekilde, fırın, bulaşık makinesi, su ısıtıcısı gibi enerji kullanımı yüksek olan cihazlar araştırıldığında ise önerilerin fiyat-performans oranına ve sürdürülebilirlik derecesine göre filtrelenebileceğini de ekleyen Pichai, insanların sadece dolaşım sırasında değil, alışveriş sırasında da sürdürülebilir seçimler yapmalarının hedefleri arasında olduğunu ve ev eşyaları ile bu çalışmaya başladıklarını belirtti.

Temiz ev enerjisi de hedefler arasında

Pichai, açıklamasında Nest ve evlerde kullanılan elektrik ile ilgili duruma da değinerek, Nest termostat kullanıcılarının yeni Nest Renew hizmetinin Energy Shift fonksiyonundan yararlanarak ısıtma ve soğutma fonksiyonlarının kullanıldığı saatleri enerjinin daha temiz ya da daha ucuz olduğu saatlere kaydırabileceklerini belirtti. Aynı fonksiyonun yaz ve kış aylarında daha verimli çalışmak üzere ayarlanabileceği de yazıda yer aldı.

Navigasyon hizmetine de çeşitli özellikler eklendi

Google Haritalar bugünden itibaren ABD’de, gelecek sene ise Avrupa’da yakıt açısından daha verimli rotaları önermeye başlayacak. Pichai, bu özelliğin yıllık bir milyon tondan fazla karbon emisyonunu engelleyeceğini (yaklaşık olarak 200 bin aracın yollardan çekilmesine denk geliyor) tahmininde bulundu.

Öte yandan, Sundar Pichai tarafından “hafif navigasyon” olarak nitelendirilen bir özellik ile bisiklet kullanıcılarının sürekli ekrana bakmak zorunda kalmadan yollarına devam edebilmeleri hedefleniyor.

Google, trafiği verimli hale getirme çabasında

Tüm bu özelliklerin yanı sıra Google, yapay zekâ kullanarak şehir içi trafiğini daha verimli hale getirme çabasına devam ediyor. Bir taraftan yapay zekâ aracılığıyla İsrail’de trafik lambalarının nasıl daha verimli kullanılabileceği konusunda çalışmalar yaparken, bu çalışmayı Rio de Janeiro’ya ve başka şehirlere taşıma planları yapıyor.

Sürdürülebilir seçimlerin kolay seçimler haline gelmesini hedeflediklerini söyleyen Pichai, bu seçimlerin bireysel olarak yapıldıkları düşünüldüğünde pek de bir anlam ifade etmeyebilecekleri, fakat çok sayıda insanın bu tür seçimleri yapabilmeleri için seçenekleri olduğunda büyük gelişmelerin yaşanabileceğinin altını çiziyor.

Kaynak: Google Adds Sustainability Info To Maps And Search – Mashable India