Skip to main content

Aschberger Musk’un şirketi SpaceX’in uydu internet projesi Starlink’in büyüme hızına dikkat çekti.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Başkanı Josef Aschbacher, SpaceX’in Starlink uydu internet projesinin genişleme hızından dolayı uzayda kuralların Elon Musk tarafından konulduğunu söyledi. Aschbacher, dünyadaki aktif uyduların yarısının bir kişiye ait olduğunu, bu durumun Musk’a fiili olarak kural koyma yetkisi verdiğini söyledi. Aschbacher, Avrupa da dahil olmak üzere dünyanın yeteri kadar hızlı tepki veremediğini belirtti.

SpaceX’in yörüngede bir uydu takımyıldızı kurarak dünyaya internet sağlama amacıyla yola çıkan projesi Starlink, an itibarıyla yörüngede bulunan bin 750’den fazla uydusuyla 20 ülkede 140 binden fazla insana hizmet veriyor. Yörüngede bulunan toplam uydu sayısı ise 4 binden fazla.

Aschbacher, Elon Musk’ın şirketinin hızlı büyümesine ek olarak dünya hükümetleri arasında koordinasyon eksikliği ve Avrupa ülkelerinin Starlink’in büyümesini destekleyici kararlarının Avrupalı uzay şirketleri için rekabeti imkânsızlaştıran bir ortamı doğurmasına dikkat çekiyor.

Insider’in haberinde Almanya’nın Starlink’in yörüngeye 40 bin uydu yerleştirmesi için Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’ne başvurduğu, ABD’nin ise 30 bin uydu için izin verdiği aktarılıyor.

Aschbaher, Avrupa ülkelerini Starlink’i destekleyerek baskın pozisyonunu sağlamlaştırmak yerine Avrupalı uzay şirketlerini desteklemeye davet ediyor.

Kaynak: Elon Musk ‘Makes the Rules’ in Space As Starlink Expands: ESA Boss – Business Insider