Skip to main content

Elektrikli araç üretimine ağırlık veren ve tedarik zincirinin bir kısmını ABD’ye taşımak isteyen Toyota, Kuzey Karolina’ya fabrika açacağını açıkladı.

Elektrikli araç üretimine ağırlık veren Toyota, batarya teknolojilerine önümüzdeki on yıl içerisinde 9 milyar doları üretim için olmak üzere 13,6 milyar dolar yatırım yapacağını açıklarken, aynı açıklamada şirketin ABD’nin Kuzey Karolina eyaletine 1,29 milyar dolarlık bir batarya fabrikası inşa edeceği bilgisi de yer aldı.

Tedarik zincirinin bir kısmını ABD’ye taşımak isteyen Toyota, fabrika inşası için öngördüğü bu meblağı on yıllık bir süreç içerisinde kullanmayı planlasa da bu yeni fabrikada batarya üretimine 2025 yılında başlamayı hedefliyor.

The Verge’nin haberine göre Kuzey Karolina Ekonomik Yatırım Komitesi Toyota’nın fabrika kurması için 438,7 milyon dolarlık bir vergi teşvik paketini onaylarken, bu fabrikanın bin 750 kişilik bir istihdam yaratması öngörülüyor.

Otomobil üreticileri elektrikli modellerin üretimi için çalışmalarını hızlandırırken, batarya teknolojisinde ilerlemek ve batarya üretimlerini artırmak için gün geçtikçe daha fazla kaynak ayırıyorlar. Örneğin, Ford, Güney Koreli batarya üreticisi SK Innovation ile birlikte ABD’nin Kentucky ve Tennessee eyaletlerinde birkaç batarya fabrikası kurmak amacıyla 11,4 milyar dolarlık bir yatırım planladığını açıklarken, General Motors, LG Chem ile birlikte ABD’de 4 yeni fabrika açmayı planlıyor. Avrupa’da ise Volkswagen 2030 yılına kadar Avrupa’da 4 batarya fabrikası açmayı hedeflerken; Tesla, inşası bitmek üzere olan Berlin fabrikasının üretime başlaması için gün sayıyor.

Bu gelişmeler ile birlikte 2020 yılında 95,3 GWh olan batarya üretiminin 2024 yılında 410,5 GWh’e ulaşması bekleniyor.

Kaynak: Toyota will build a $1.29 billion electric vehicle battery factory in North Carolina – The Verge