Skip to main content

Instagram CEO’su Adam Mosseri’nin bu hafta ABD Senatosu önünde ifade vermesi beklenirken, şirket, çocukları ve gençleri korumak amacıyla geliştirdiği bazı özellikleri açıkladı.

Eski bir Facebook çalışanı olan Frances Haugen’in şirketten sızdırdığı çeşitli belgelerin basında paylaşılmasının ardından Facebook ve Instagram eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Haugen’in ABD Senatosu karşısında ifade vermesinin ardından Instagram’ın gençlerin ve çocukların beden ve kimlik algıları konusunda sorunlar yaşamalarına yol açtığı söylenmiş ve şirket de bu konuda adımlar atılacağını belirmişti.

ABD Senatosu, bu süreçte Frances Haugen’in yanı sıra Snapchat, TikTok ve Youtube yöneticilerini de ifade vermek için davet etmiş ve bu üç şirket yöneticileri de davete icabet etmişti. Instagram CEO’su Adam Mosseri’nin de ABD Senatosu karşısında ifade vermeyi kabul ettiği biliniyordu. Mosseri’nin bu hafta Senato karşısına çıkması beklenirken, şirket de gençleri ve çocukları korunmak amacıyla bir dizi özelliği duyurdu ve takvimini açıkladı.

Bu özelliklerden ilki, bugün itibarıyla ABD, İngiltere ve Avusturalya’da kullanılmaya başlanan ‘Take a Break’, yani ‘Ara Ver’ özelliği. Uygulama, kullanılmaya başlandıktan belirli bir süre sonra kullanıcıları ara vermeleri için uyaracak ve hatırlatıcılar oluşturmalarını sağlayacak. Özellikle gençler, bu hatırlatıcıları ayarlamaları için bildirimler alacak, özelliğin varlığından haberdar edilecek ve zaman zaman uzmanların önerileri ile karşılaşacaklar.

Instagram ayrıca, ebeveyn ve yasal koruyucuların, vasilerin çocukların ve gençlerin olumsuz etkilenmemeleri için çeşitli kontrollere sahip olmalarını sağlayacak. Mart ayında getirileceği açıklanan bir özellik sayesinde ebeveynler ve vasiler çocukların ve gençlerin uygulamada ne kadar zaman geçirdiklerini görebilecek ve bu süreyi kısıtlayabilecekler. Ek olarak, çocuklar ve gençler bir hesabı raporladıklarında o hesap konusunda ya da hayatlarındaki başka herhangi bir konuda konuşabilmeleri için ebeveynlerine ve vasilerine bildirim gönderebilecekler.

Instagram, bu yıl içerisinde yetişkinlerin kendilerini takip etmeyen çocuklara ve gençlere özel mesaj göndermesini engellemişti. Henüz test aşamasında olan bu özelliğin genişletileceği, yetişkinlerin kendilerini takip etmeyen çocukları ve gençleri etiketleyemeyecekleri ve içeriklerini Reels videolarında kullanamayacakları açıklandı. Ayrıca, hassas içeriklerin görüntülenme ihtimalini azaltmaya çalışan Instagram, belirli bir konuyla ilgili olarak üretilmiş olan içeriklerin uzun süre tüketilmesinden sonra farklı bir konuda içeriklere göz atılması için kullanıcıları uyarmayı planlıyor.

Kaynak: Instagram launches ‘Take a Break’ and other safety features for teens – Engadget