Skip to main content

Son dönemde özellikle gençlere zararları konusunda eleştiri yağmuruna tutulan Instagram’ın CEO’su Adam Mosseri, şirketin gençleri korumak için attığı adımlar konusunda ifade vermek için ABD Senatosu’nun karşısına çıkacak.

Son dönemde çocukların ve gençlerin akıl sağlığına olumsuz etkileri olduğu gerekçesiyle eleştiri yağmuruna tutulan Instagram’ın CEO’su Adam Mosseri, Instagram’ın gençlerin güvende olabilmeleri için attığı adımları açıklamak üzere ABD Senatosu önünde ifade vermeyi planladığını açıkladı. Bu tür konuların önemli olduklarını söyleyen Mosseri, ABD Senatosu ile çocukları ve gençleri güvende tutmak konusunda aynı amaca sahip olduklarını söyledi.

Çocukların güvenliği konusunda bir oturum dizisi düzenleyen Connecticut’un Demokrat Partili Senatörü Richard Blumenthal, The New York Times’e yaptığı açıklamada Mosseri’nin ifade vermesinin beklendiğini belirtmişti.

Mosseri’nin ne zaman senato karşısına çıkacağı henüz belli olmasa da oturumun 6 Aralık haftasında gerçekleşmesi bekleniyor.

Senatör Blumenthal, The Wall Street Journal’in Instagram’ın genç kızlar üzerindeki olumsuz etkisi ve gençlerin beden imajı algıları konusunda nasıl sorunlar yarattığına dair yayınladığı bir haberden sonra oturumlar düzenlemeye başlamıştı. Instagram ise eleştirilere, The New York Times tarafından yayınlanan araştırmanın Instagram’ı yanlış tanıttığı, Instagram’ın gençleri aileleri ve arkadaşları ile bağ kurmaları konusunda desteklediği, bazı durumlarda beden imajı algıları konusunda yardımcı olduğu ya da etkisinin olmadığı gerekçeleriyle karşı çıkmıştı.

Instagram, gençlerin sağlığı için uygulamanın belirli bir süre kullanımdan sonra ara vermeye teşvik edici uyarıda bulunması gibi çeşitli özellikler üzerinde çalışıyor.

Facebook’un küresel güvenlik direktörü Antigone Davis, Eylül ayında Senatör Blumenthal tarafından düzenlenen bir oturumda ABD Senatosu Tüketici Koruma, Ürün Güvenliği ve Veri Güvenliği Alt Komitesi’nin karşısına çıkmış; Senato Ekim ayında ise Snapchat, TikTok ve Youtube yöneticileri ile bir başka oturum düzenlemişti.

Kaynak: Instagram CEO to testify before Congress for the first time – CNet