GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 26.11.2021 - 15:06

İsveçli yetkililer, iklim hedeflerini yakalayabilmek için Avrupa Birliği’ne kripto parayı yasaklama çağrısında bulundular

İskandinav ülkelerinde artan kripto para madenciliğinin ciddi boyutlarda enerji tüketimine yol açmasından yola çıkan yetkililer, Avrupa Birliği'ne radikal olduğu söylenebilecek bir teklifte bulundular.

Enerji tüketiminde ani bir yükseliş gören İsveç yetkilileri, Avrupa Birliği’ni kripto para madenciliğini yasaklamaya davet ediyorlar.

İsveç Mali Danışma Kurulu direktörü Erik Thedéen ve İsveç Çevre Koruma Ajansı direktörü Björn Risinger kripto paraların artan enerji kullanımlarının İsveç’in Paris İklim Antlaşması’nda verdiği sözleri tutmasına engel olduğunu söylediler. Bu iki isme göre, bu yılın Nisan ve Ağustos ayları arasında ülkedeki Bitcoin madenciliğinin enerji tüketimi “yüzde birkaç yüz” arttı ve bu tüketim şu anda 200 bin evin enerji tüketimine eşit.

Thedéen ve Risinger, yazdıkları bir açık mektupta, İsveç’in yeni kripto madencilik kuruluşlarını kapatması ve kripto para ile ticaret ve yatırım yapan şirketlerin kendilerini çevresel olarak sürdürülebilir olarak tanıtmalarından men edilmeleri için Avrupa Birliği içerisinde kripto para madenciliğinin yasaklanmasını istediklerini belirttiler.

İsveçli kuruluşların yasaklanmalarını istedikleri sistemler “proof of work” olarak adlandırılan kripto para sistemleri. Dünyanın en büyük iki kripto parası konumunda olan Bitcoin ve Ether’in de dahil olduğu bu tür sistemlerde bir aktarımın tamamlanabilmesi için bilgisayarların çeşitli matematiksel problemleri çözmeleri gerekiyor. Bu süreç, aktarımların ve doğrulanan blokların sayıları arttıkça daha zor problemlerin çözümünü gerektirecek şekilde tasarlanmış durumda. Dolayısıyla gün geçtikçe zorlaşan süreci aşmak için daha büyük işlem gücü gerekiyor ve işlem gücü arttıkça enerji tüketimi de artıyor.

İskandinav ülkelerindeki kripto para madenciliği faaliyetlerinde geçtiğimiz aylarda bir artış yaşandığı gözlemlenirken, Çin’in endüstri üzerindeki baskısı ve İskandinav ülkelerindeki düşük enerji ücretlerinin bu artışın sebepleri olabileceği konuşuluyor.

Thedéen ve Risinger, kripto para madenciliğinin bir fırsat maliyetine yol açtığını söylüyor ve İsveç’in yenilenebilir enerjisinin endüstri, taşımacılık ve iç kullanımlardan Bitcoin ve diğer kripto paralara doğru yön aldığını belirtiyorlar.

Thedéen ve Risinger’e göre, bir Bitcoin’i çıkarabilmek için gereken enerji ile orta büyüklükte bir elektrikli aracı 1,8 milyon kilometre kullanabilmek mümkün ki bu mesafe dünya çevresinde 44 tura denk geliyor. Günde 900 Bitcoin’in çıkarıldığını belirten yetkililer, bu enerji tüketiminin mantıklı olmadığını aktarıyorlar.

Kaynak: Europe must ban Bitcoin mining to hit the 1.5C Paris climate goal, say Swedish regulators – Euronews