Skip to main content

Apple’nin piyasaya süreceği ilk AR başlığının “Mac seviyesinde performans” vereceği de iddialar arasında.

Apple’nin ilk artırılmış gerçeklik (AR) başlığını gelecek yılın son çeyreğinde piyasaya süreceği tahmin ediliyor.

MacRumors ve 9to5Mac gibi Apple dünyasının nabzını tutan haber sitelerinde analist Ming-chi Kuo’nun notlarına göre hazırlanıp paylaşılan haberlere göre, piyasaya sürülecek olan bu yeni artırılmış gerçeklik başlığı, iki çip içerecek. Bu çiplerden biri, Apple’nin son dönemde performansıyla sektöre damga vuran M1 çiplerinin performansı ile aynı seviyede performansı almak, düşük kapasiteli diğer çip ise çeşitli sensörlerden gelen veriyi işlemek için kullanılacak.

Kuo, başlığın 6 ila 8 optik modül sayesinde sürekli olarak dış dünyayı görmeye izin veren artırılmış gerçeklik hizmetlerini sağlayacağını paylaşırken, “Mac seviyesinde performans” sağlayacağını söylediği artırılmış gerçeklik başlığına bu yakıştırmayı yapmasını başlığın kablosuz çalışabilmesine ve geniş uygulama yelpazesine dayanarak söylediğini belirtti. Cihazla ilgili çeşitli kaynaklardan yayınlanan çeşitli raporlara göre, cihazın tek başına mı yoksa bir iPhone ya da başka bir işlemci kutusuna bağlı olarak mı çalışacağı henüz bilinmiyor.

Kuo, cihazın tek başına çalışacak şekilde piyasaya sürüleceğini düşünse de bir Mac ya da bir iPhone aksesuarı gibi çalışacak şekilde piyasa çıkması halinde ürünün pazarda yeterince yer bulamayacağını da belirtiyor. Zira Kuo’ya göre bağımsız çalışan bir AR başlığı kendi ekosistemine sahip olabilir, daha güçlü ve daha esnek kullanıcı deneyimi sağlayabilir.

Kaynak: Apple’s AR headset coming next year with ‘Mac-level’ power: report – The Verge