Skip to main content

Kullanıcılarının yeni müzikleri keşfetme süreçlerini daha ilgi çekici hale getirmek isteyen Spotify, dikey video kullanımını test etmeye başladı.

Spotify, pek çok sosyal medya platformu tarafından kullanılan dikey video formatını uygulamasına ekleyebilir.

Hashtag’in yaratıcısı olarak bilinen Chris Messina, paylaştığı bir tweette Spotify’in dikey video formatını test ettiğini açıkladı. BBC’nin test uçuşu olarak adlandırdığı bir versiyonda uygulamanın alt navigasyon barına dördüncü bir tuş ekleyen Spotify, kullanıcıların bu “Keşfet” tuşuna basarak yeni müzikleri keşfetmelerini kolaylaştırmayı amaçlarken, bu keşif sürecini daha eğlenceli ve dikkat çekici hale getirmek için video klip kesitlerinden oluşturulmuş dikey formatlı videoları göstermeyi de test ediyor.

Twitter ve Facebook gibi uygulamalara sahip pek çok şirketin çeşitli özellikleri uygulamalarına dahil etmeden önce uygulamaların bu özellikleri de içeren bir versiyonunu bir grup kullanıcıya ulaştırarak test ettikleri biliniyor. Uygulamaların bu versiyonları için herhangi bir isim verilmese de Apple’nin bu versiyonlara TestFlight, yani test uçuşu adını vermesi, bu ismin zaman zaman diğer şirketler ve basın tarafından da kullanılmasına yol açtı.

Snapchat’in popülerleştirdiği, Instagram, Twitter, LinkedIn’in ve sosyal medya uygulamasına sahip pek çok şirketin kendi uygulamalarına adapte ettikleri dikey video formatının popülaritesi TikTok ile birlikte zirveye ulaşmıştı. Dahası, TikTok’un dikey videoyu kullanma şekli diğer uygulamaların hem ilham almalarına hem de rekabette geri kalmamak için yeniliklere gitmelerine yol açmıştı. Şimdi benzer bir durumu Spotify’de görmek mümkün.

Bir Spotify sözcüsü TechCrunch’a yaptığı açıklamada şirketin sürekli olarak pek çok yeni özelliği test ettiğini ve test edilen tüm özelliklerin önemli bir kısmının son kullanıcıya ulaşan versiyonlarda yer almadığını belirtirken, şu an için bu özelliğin geleceğinin belirsiz olduğunu aktardı.

Kaynak: Spotify tests TikTok-like vertical video feature – BBC News