Skip to main content

Samsung’dan yapılan açıklamaya göre bu yapılanmanın nedeni şirketin rekabetçiliğini artırmak.

Samsung, en büyük gelir kaynağı olan mobil birimi ile tüketici elektroniği birimini birleştirme kararı aldı. Şirket, bu kararın rekabetçiliği artırmak amacıyla alındığını açıklarken, tüm CEO’lar farklı görevlere getirildi.

Bugüne kadar ekran biriminin yöneticiliğini üstlenen Jong-Hee Han, yeni yapılanmada başkan yardımcısı ve eş CEO olarak yeni oluşturulan mobil ve tüketici elektroniği biriminin yönetimini üstlenecek. Han, ekran birimindeki görevine de devam edecek. Engadget’in Reuters’a dayandırdığı habere göre Han mobil alanında bir deneyime sahip olmasa da son 15 yılda Samsung’un küresel televizyon piyasasında lider şirketlerden biri olmasında önemli payı olan bir yönetici olarak anılıyor.

Öte yandan, bir yarı iletken tasarım uzmanı olan Başkan Kyehyun Kyung ise diğer eş CEO’luk görevini yürüterek şirketin çip ve yarı iletken üretimlerine yön verecek. Kyung’un Samsung’un yarı iletkenler alanındaki liderliğini sürdürmesi ve yenilikçi fikirler üretmesi bekleniyor.

2021’in üçüncü çeyreğinde Samsung’un mobil birimi 24,2 milyar dolar gelir elde ederken, çip biriminin geliri 22,6 milyar dolara erişti. Küresel çip piyasasında lider şirketlerden biri olma amacıyla hareket eden Samsung, Kasım ayında Teksas’a 17 milyar dolara bir çip fabrikası inşa edeceğini açıklamıştı.

Kaynak: Samsung merges mobile and consumer electronics divisions in major shakeup – Engadget