Skip to main content

Senato, üç büyük platformun temsilcilerini platformun genç kullanıcılar üzerindeki etkileri konusunda konuşmak için çağırdı.

ABD Senatosu, 26 Ekim tarihinde TikTok, Youtube ve Snapchat ile bir oturum düzenleyerek, platformların genç kullanıcılar üzerindeki etkilerini konuşma kararı aldı. Bu karar, Facebook muhbiri Frances Haugen’in Facebook algoritmalarının gençler üzerindeki etkilerini Senato karşısında anlatması sonrası alındı.

Haugen, Facebook’u çocuklara zarar vermek, fikri ayrılıklarına yol açmak ve demokrasiyi zayıflatmak ile suçlamıştı. TikTok, Youtube ve Snapchat ile ilgili karar Haugen görüşmesinin üzerinden iki hafta geçtikten sonra alındı. Senatör Richard Blumenthal, “Snapchat, TikTok ve Youtube gibi popüler platformların çocuklar üzerindeki etkilerini ve şirketlerin onları korumak için neler yapabileceklerini anlamalıyız” açıklamasında bulundu.

Haugen, The Wall Street Journal’a sızdırdığı belgelerin ardından televizyonda ve ABD Senatosu önünde görüşlerini yinelemişti. Haugen’in sızdırdığı raporların ve sözlerinin önemli bir kısmının, özellikle Instagram’ın gençlerin benlik algılarını etkilediği ve özellikle genç kızların fiziksel görünüşleri konusunda olumsuz düşüncelere sahip olmalarına yol açtığı görüşlerini içermesi medyada büyük yankı uyandırmıştı. The Wall Street Journal ayrıca, gençlerin Instagram’ın anksiyete ve depresyon artışına yol açtığını söylediklerini yazmıştı.

Blumenthal, bu oturumun çocukların korunması konusunda bir yasal düzenlemenin oluşturulmasına önayak olacağını umduğunu belirtti.

Üç şirket de Senato karşısına çıkmayı kabul etti.

Kaynak: Senate calls TikTok, YouTube and Snapchat to hearing on protecting young users – CNET