Skip to main content

Luminopia adlı şirket VR tabanlı göz tembelliği tedavisi için FDA’dan onay aldı.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), çocuklarda göz tembelliği olarak bilinen ambliyopi hastalığının tedavisi için sanal gerçeklik temelli tedavinin kullanımına onay verdi. Tedavi yöntemi, üzerinde oynanmış televizyon dizilerinin VR gözlükleri ile izlenmesi üzerine kurulu.

Tedaviyi geliştiren Luminopia CEO’su Scott Xiao, FDA’nın hastaların favori televizyon dizilerini izlerken görme yetilerini geliştirdikleri bu türünün ilk örneği tedavi yöntemine onay vermesinden mutlu olduklarını belirtti.

The Verge’nin haberine göre çocukların yaklaşık %3’ünün göz tembelliği hastalığına sahip oldukları düşünülüyor. Bu hastalık, beyin ile gözlerin doğru iletişim kuramaması durumunda ortaya çıkıyor. Beyin, bir göz ile daha iyi iletişim kurabilirken diğer gözün görme yetisinde bozukluklar meydana geliyor. Göz tembelliğinin tedavisinde genellikle doğru gören gözün bir göz bandı ile kapatılması ya da görüşü bulanıklaştıran damlaların kullanılması yöntemleri kullanılıyor. Böylece, beynin görüşü zayıf olan göze yönelmesi sağlanıyor.

Luminopia’nın onay alan tedavi yöntemi de televizyon programları ve filmlerin zayıf olan gözü geliştirmesi üzerine kurulu. Hastalar bu yapımları izlerken iki göze ayrı görüntüler veriliyor, fakat güçlü olan gözün olduğu taraftaki video düşük kontrastlı ve filtreli olarak gösteriliyor. Geleneksel tedaviye benzer bir şekilde zayıf görüşe sahip olan gözün geliştirilerek düzgün görmesi amaçlanıyor.

Tedavinin klinik deneyleri sırasında VR teknolojisi ile tedavi gören çocukların görme yetilerinde sadece düzeltici gözlük takan çocuklara göre daha fazla gelişim görüldü. 12 hafta süresince haftada 6 gün ve günde bir saat izlenen televizyon dizileri ve filmler sonrasında çocukların %62’sinin görüşlerinin önemli ölçüde geliştiği görüldü. Diğer grupta gelişme gösteren çocuklar ise kendi gruplarının yaklaşık 3’te birini oluşturuyorlardı.

Luminopia’nın şimdilik 700 saatlik video kütüphanesi bulunuyor ve şirket çocuklar için içerik üreten içerik üreticileri ve dağıtımcıları ile anlaşmalar yapmaya devam ediyor. Bu içerik üreticileri ve dağıtımcıları arasında çizgi filmleri NBC, Jetix, FOX Kids gibi kanallarda yayınlanmış olan Nelvana ve Susam Sokağı’nı yaratan Sesame Workshop da var. Tedaviye başlayan hastaların %88’i tedavi programını tamamlarken, klinik deneyin yazarları programın başarısında popüler yapımların payını da es geçmemişler.

Onayın alınması ile birlikte Luminopia, FDA’dan dijital temelli tedavi onayı alan birkaç şirketten biri oldu. FDA, 8-12 yaş arası çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olarak da bilinen ADHD hastalığının tedavisi için EndeavorRx adlı bir bilgisayar oyunun kullanımını da onaylamıştı.

Luminopia, tedavilerin 2022 yılında başlaması için çalışıyor.

Kaynak: VR treatment for lazy eye in children gets FDA approval – The Verge