Skip to main content

Elon Musk’un şirketi The Boring Company’e Las Vegas’ta yeraltı tüneli yapma izni çıktı. Teslaların yer altında insan taşıması bekleniyor.

Elon Musk’un şehirlere yeraltı tünelleri yaparak trafiği rahatlatma fikriyle yola çıkarak kurduğu The Boring Company, Las Vegas’ta bir yeraltı otoyolu kurmak için izin aldı.

Las Vegas Clark County imar komisyonu, Çarşamba günü yapılan toplantıda Las Vegas Convention Center Loop (LVCC Loop) adı verilen ve yine The Boring Company tarafından kazılarak bu yılın başında kullanıma açılan 1,7 mil uzunluğundaki (yaklaşık 2,7 kilometre) yeraltı yol sistemine 29 mil uzunluğunda (yaklaşık 47 kilometre) bir ek yapılması kararı aldı. Halihazırda var olan LVCC Loop sadece üç duraktan oluşuyor. Yapılacak olan yeraltı otoyolu, ünlü Las Vegas Bulvarı boyunca devam ederek bir üniversite kampüsüne ve NFL stadyumuna ulaşacak. Otoyolun 51 durağı olması planlanıyor.

Bu otoyol, Vegas Loop olarak anılacak ve Teslaların kumarhaneler, oteller ve etkinlikler arası taşımacılık yapması amacıyla kullanılacak. Komisyon, bu tüneli kullanan kişi sayısının saatte 57 bine kadar çıkabileceği görüşünde.

İlerleyen dönemde Teslaların tam otonom şekilde taşımada kullanılması da planlasa da henüz kesin bir tarih verilmiş değil.

Kaynak: Teslas will drive under the Las Vegas Strip in tunnels – Mashable