Skip to main content

Twitter kullanıcılarının yanıtı “evet” oldu. Peki Musk bu anketi neden yaptı?

Elon Musk paylaştığı bir tweet ile Tesla hisselerini satıp satmaması gerektiğini Twitter kullanıcılarına sordu. Twitter kullanıcılarının yanıtı “evet” oldu.

Gerçekleşmemiş kazançlardan dolayı son dönemde vergiden kaçınma konusunun sıklıkla dile geldiğini söyleyen Musk, tweetinde kendi Tesla hisselerinin %10’unu satmaktan bahsetti ve anketin sonucu ne olursa olsun sonuca göre hareket edeceğinin sözünü verdi.

3,5 milyon kişinin oyladığı Twitter anketinde kullanıcıların %57,9’u “evet” derken, %42,1’i “hayır” dedi.

Tesla’nın piyasa değerinin 1 trilyonu aşmasının ardından serveti 335 milyar doları aştığı düşünülen Musk dünyanın en zengin insanı konumunda.

Vergi beyannamelerine göre ProPublica tarafından hazırlanan bir rapor, Elon Musk ve Jeff Bezos gibi dünyanın en zengin isimleri arasında yer alan insanların son yıllarda vergi ödemediklerini ortaya koymuştu. ABD’de Demokrat Parti’nin şirket hisselerinin sadece satılmaları halinde vergilendirilebilir olmalarını eleştirmesi üzerine Musk bu anketi yapma gereği duydu. Demokrat Parti, gerçekleşmemiş kazançlar olarak anılan, hisse üzerinden satışları harici elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi konusunda yasa önergesi (Billionaires Income Tax) sunmuştu. Musk, bu önerinin kanun koyucular tarafından yanlış yönlendirildiğini ve varlığın yeniden dağıtılması için yeni bir kampanya olduğunu söylemişti.

Önergeyi sunan Senatör Ron Wyden, dünyanın en zengin insanının vergi ödeyip ödememesinin bir Twitter anketine bağlı olmaması gerektiğini, milyarderlerden vergi almanın zamanının geldiğini söyledi.

Kaynak: Twitter Decides Elon Musk Should Sell 10% of His Tesla Stock – Business Insider