Skip to main content

Ünlü siber güvenlik şirketi bu hamleyle tamamen özelleştirilecek.

Güvenlik yazılımları şirketi McAfee bir yatırımcı grubu tarafından 14 milyar doların üzerinde bir fiyatla satın alınacağını açıkladı.

1987 yılında John McAfee tarafından kurulan ve antivirüs yazılımı şirketi olarak bilinen McAfee, 1994 yılında Intel tarafından 7,68 milyar dolara satın alınmıştı. Intel, 2014 yılında McAfee’nin Intel içinde ayrı bir yapıda var olmaya devam edeceğini fakat ürünün Intel Security olarak anılacağını açıklamıştı. Şirket, geçtiğimiz yılın Ekim ayında halka açık borsaya geri döndü.

Temmuz ayında şirketler için üretilen yazılım bölümünü Symphony Technology Group’a 4 milyar dolara satan şirketin bir tüketici siber güvenlik şirketi olarak yoluna devam edeceği söylenmişti.

McAfee, anlaşmanın 2022’nin ilk yarısında tamamlanmasının beklendiğini ve şirketin özelleşeceğini açıkladı.

McAfee şirketinin adı sıklıkla şirketin kurucusu olan John McAfee ile anılıyor. John McAfee 2012 yılında Belize’deki yetkililerin kendisini bir komşusunun ölümü üzerine sorgulamak istemesi üzerine Guatemala’ya kaçmıştı. Twitter takipçilerini belirli kripto paraları almaya yönlendirdikten sonra değerin yükselmesinin ardından elinde bulunan kripto paraları satarak kâr elde eden McAfee, Haziran ayında İspanya’nın ABD’de görülen bir vergi dolandırıcılığı davasından dolayı gönderdiği iade talebini onaylamasının ardından Barselona’da hapishane hücresinde ölü bulunmuştu. Bu süreçte Intel’in bahsi geçen isim değişikliği şirketin kurucusu ile olan bağları koparma çabası olarak yorumlanmıştı.

Kaynak: Security software company McAfee acquired for $14 billion – The Verge