Skip to main content

Alphabet piyasa değerini Ocak 2020’den bu yana ikiye katladı.

An itibarıyla piyasa değeri 1,98 trilyon dolar civarında olan Alphabet, dün kısa bir süreliğine de olsa 2 trilyon doları aştı. Alphabet, 1 trilyon dolarlık piyasa değerine 2020 yılının Ocak ayında ulaşmıştı.

Bu yılın üçüncü çeyreğinde kendi rekorunu kırarak 65,1 milyar dolar gelir elde eden Alphabet, geçtiğimiz yılın 3. çeyreğinde 46,2 milyar dolar kazanmıştı. Şirket, gelirinin %41 artarken kârının %69 arttığını açıklarken, Google Search kârını 35,8 milyar dolardan 37,9 milyar dolara çıkardı. Youtube ise geçtiğimiz çeyrekte 7,2 milyar dolar gelir elde etti.

Büyük teknoloji şirketlerinin pandemi boyunca büyüdükleri gözlemleniyordu. Ofisten çalışma düzeninin yerini uzun bir süreliğine uzaktan ve bulut sistemleri üzerinden çalışma modeline bırakması Google gibi şirketleri etkiledi. Google özellikle bulut depolama üyelikleri ve dijital reklamlar kaynaklı gelirlerini artırdı.

Alphabet, dün yaşanan gelişme ile Apple ve Microsoft’un dahil olduğu 2 trilyon dolarlık şirketler grubuna dahil olmak üzereyken piyasa değerinin tekrar düşmesi sonucu durumunu koruyamadı. 1,98 trilyon dolarlık piyasa değeri ile bu gruba dahil olmaya çok yakın olan Alphabet’i 1,7 trilyon dolarlık piyasa değeriyle Amazon izliyor. Apple bu yılın Nisan ayında, Microsoft ise Haziran ayında 2 trilyon dolara ulaştı.

Kaynak: Google’s parent company briefly hits $2 trillion valuation – The Verge