Skip to main content

Dünyada çözülmesi gereken daha önemli sorunların olduğunu söyleyen Gates, şimdilik uzay yarışından uzak duruyor.

Dünya farklı amaçlarla hareket ettiklerini açıklamalarına rağmen SpaceX’in kurucusu ve CEO’su Elon Musk, Blue Origin’in kurucusu Jeff Bezos ve Virgin Galactic’in kurucusu Richard Branson arasında bir rekabet olduğunu düşünerek gelişmeleri merakla izlerken, geçtiğimiz hafta CNN’de Becky Anderson’ın konuğu olan Bill Gates, konuyla ilgili düşüncelerini paylaştı.

Bill Gates’in diğer milyarderler gibi uzay yarışına katılıp katılmayacağı merak edilirken, Gates, bahsi geçen şirketlerin hamlelerinin önemli bir kısmının ticari hamleler olduğuna dikkat çekerek, dünya üzerindeki bazı hastalıkların sonu gelmeden uzay ile ilgili bir plan yapmayacağının sinyalini verdi. Gates, özellikle sıtmayı ve tüberkülozu işaret ederek, bu hastalıkların gelişmemiş ülkelerde yaygın olduklarını ve bu hastalığa yakalanan insanların sayısı azalana ve hatta hastalıklar ortadan kaldırılana dek tüm dikkatini bu hastalıklara vereceğini söyledi.

Gates, bilindiği üzere bu yılın Ağustos ayında ayrıldığı eski eşiyle birlikte kurduğu Bill & Melinda Gates Vakfı ile bu hastalıkların sona erdirilmesi için çalışmalar yapmasının yanı sıra bu ve benzeri hastalıklar konusunda bilinç oluşturmak üzere her fırsatı değerlendiriyor. Covid-19 pandemisi öncesi insanlığın bir pandemi ile karşı karşıya kalabileceğine ve bir pandemi sırasında ne yapması gerektiğine de dikkat çeken Gates, çeşitli yapısal sorunlara da değiniyor.

Yaklaşık 20 yıldır çocuk felci konusunda çalışmalar yapan vakıf sayesinde çocuk felci hastalığının yeryüzünden silinme raddesine yaklaştığı biliniyor. Bu hastalık ile ilgili çalışmalara da değinen Gates, Afganistan’ın istikrarı sağlaması halinde çocuk felcinin sonunun getirilebileceğinin de altını çizdi.

Kaynak: Why Bill Gates won’t join the billionaire space race – CNet