Skip to main content

Toyota, uzaktan çalıştırma fonksiyonunu kullanmaya devam etmek isteyen kullanıcılarını ücretli abone olmaya davet ediyor.

The Drive tarafından yayınlanan bir habere göre Toyota araçları anahtar ile uzaktan çalıştırmak ücretli olacak. Haberde 2018 yılında ve daha sonra üretilmiş olan araçların bu fiyat politikasından etkileneceğini belirtilirken, ücretlendirme bir abonelik sistemi üzerinden yapılacak.

Raporda Toyota araç alan kişilerin Connected Services başlığı altında sunulan birden fazla özellik arasından seçim yaptıkları ve araçların uzaktan çalıştırılabilmelerinde kullanılan Remote Connect isimli özelliğin bu seçim listesinde yer aldığı belirtiliyor.

Toyota kullanıcıları, araçlarında Remote Connect özelliği var ise araçlarını aracın anahtarı ile uzaktan çalıştırabiliyorlar. Yeni araç alımında bu özellik ücretsiz olarak araçlara tanımlanıyor ve ücretsiz deneme süresi bittikten sonra kullanıcıların abonelik oluşturmaları gerekiyor. Bu deneme süresi aracın sahip olduğu ses sistemine göre değişiyor. Audio Plus adlı ses sistemine sahip araçlarda ücretsiz deneme süresi üç yıl iken, Premium Audio paketine sahip araçlarda deneme süresi on yıl olarak belirlenmiş.

İlk kez bir Reddit kullanıcısı tarafından fark edilen ücretlendirme politikası, her ne kadar Reddit’te paylaşıldıktan sonra “yanlış yönlendirebilir” şeklinde işaretlense de The Drive, Toyota’nın bu fiyatlandırma politikasını doğruladığını açıkladı.

Reddit kullanıcısının bir el ilanından hareketle duyurduğu bu ücretlendirme politikasına karşılık, The Drive, Toyota’nın Remote Connect sayfasında araçların akıllı saatler, akıllı ev aletleri ve akıllı telefonlar ile çalıştırılabileceklerine değinildiğine, fakat anahtar ile uzaktan çalıştırmaya dair herhangi bir bilginin yer almadığına dikkat çekti.

Audio Plus ile gelen üç yıllık, Premium Audio ile gelen on yıllık deneme süresinin bitiminin ardından yapılacak olan üyeliklerde ücret ABD için aylık 8 dolar, bir yıllık peşin ödemek isteyenler için ise 80 dolar olarak belirlenmiş.

Kaynak: Toyota is going to make you pay to start your car with your key fob – The Verge