Skip to main content

OpenAI kurucu ortağı Sam Altman, yönetim kurulu tarafından kovulduktan birkaç gün sonra şirkete CEO olarak geri dönüyor.

OpenAI’ın açıklamasına göre, anlaşma “prensipte” yeni bir yönetim kurulunun oluşturulmasını içeriyor.

Hatırlarsanız Altman, Cuma günü yönetim kurulu tarafından CEO’luk görevinden alınmış, bunun ardından çalışanların çoğu, hem OpenAI’ın yönetim kurulunu istifaya çağırdıkları hem de Altman’ın göreve iade edilmemesi durumunda istifa edeceklerini açıkladıkları bir mektuba imza atmıştı.

Altman OpenAI’a geri dönüşüne ilişkin X üzerinden yaptığı paylaşımda “OpenAI’ı seviyorum ve son günlerde yaptığım her şey bu ekibi ve misyonunu bir arada tutmaya hizmet ediyordu. Pazar akşamı Microsoft’a katılmaya karar verdiğimde, bunun benim ve ekibim için en iyi yol olduğu açıktı. Yeni yönetim kurulu ve Satya’nın desteğiyle, OpenAI’a dönmek ve Microsoft ile güçlü ortaklığımızı geliştirmek için sabırsızlanıyorum” diye yazdı.

OpenAI’da neler oldu?

Geçen hafta yönetim kurulu, Sam Altman’ı görevden almaya karar verdi ve bu da kurucu ortak Greg Brockman’ın istifasına sebep olarak şirketi kaosa sürükledi. Karar, şirket çalışanı olmayan üç yönetim kurulu üyesi Adam D’Angelo, Tasha McCauley ve Helen Toner ile üçüncü kurucu ortak ve şirketin baş bilim insanı Ilya Sutskever tarafından verildi. Ancak Pazartesi günü Sutskever, X üzerinden özür diledi ve yönetim kuruluna rotayı tersine çevirme çağrısında bulunan mektubu imzaladı. OpenAI’ın en büyük yatırımcısı olan Microsoft, daha sonra Altman’a “yeni, gelişmiş bir yapay zekâ araştırma ekibine” liderlik etme teklifinde bulundu. OpenAI da Twitch’in eski CEO’su Emmett Shear’ı geçici CEO olarak atadı.

OpenAI, Çarşamba sabahı yaptığı açıklamada yönetim kurulunun kısmen yeniden oluşturulmasını prensipte kabul etti. OpenAI’ın açıklamasına göre şirketin yeni yönetim kurulunda eski Salesforce eş CEO’su Bret Taylor, eski ABD hazine bakanı Larry Summers ve Quora CEO’su Adam D’Angelo yer alacak.

Kaynak: Sam Altman: Ousted OpenAI boss to return days after being sacked – bbc