Skip to main content

ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI tarafından yapılan açıklamaya göre, Sam Altman’ın CEO’luk görevine son verildi.

ChatGPT’nin arkasındaki şirket OpenAI’da beklenmedik bir olay yaşandı. OpenAI kurucusu ve CEO’su Sam Altman’ın, şirketin yönetim kurulu tarafından kovulduğu ve şirket ile yönetim kurulundaki görevini derhal bırakacağı açıklandı.

OpenAI konuya ilişkin blog yazısında, “Altman’ın ayrılışı, yönetim kurulu tarafından yapılan ve kendisinin yönetim kurulu ile olan iletişiminde tutarlı bir şekilde samimi olmadığı ve kurulun sorumluluklarını yerine getirme kabiliyetini engellediği sonucuna varılan müzakereli bir inceleme sürecinin ardından geldi. Yönetim kurulu artık onun OpenAI’ı yönetmeye devam edebileceğine güvenmiyor” ifadelerine yer verdi.

Paylaşılan bilgilere göre Baş Teknoloji Sorumlusu Mira Murati, OpenAI’a liderlik etmek üzere geçici CEO olacak ve OpenAI kalıcı bir CEO’nun belirlenmesi için arayışına devam edecek. 

Sam Altman ise X üzerinden yaptığı paylaşımda “OpenAI’da geçirdiğim zamandan çok keyif aldım. Kişisel olarak benim için dönüştürücü oldu, umarım dünya için de olmuştur. En çok da böyle yetenekli insanlarla çalışmayı sevdim. Bundan sonra neler olacağına dair daha fazla şey söyleyeceğim” diye yazdı. 

OpenAI ayrıca kurucu ortak Greg Brockman’ın yönetim kurulu başkanlığından ayrılacağını ancak CEO’ya bağlı olarak şirketteki görevine devam edeceğini de duyurdu.

Kaynak: Sam Altman fired as CEO of OpenAI – The Verge