Skip to main content

OpenAI için çalkantılı bir hafta sonunun ardından çalışanların çoğu, yönetim kurulunu imzaladıkları açık bir mektupla istifaya çağırdı.

Cuma akşamı Sam Altman’ın OpenAI CEO’luğundan kovulmasının ardından şirketin kurucu ortaklarından Greg Brockman’ın da istifa ettiğini sizlere aktarmıştık. Daha sonra OpenAI’ın yeni CEO’su Twitch’in eski CEO’su Emmett Shear oldu, ardından Microsoft, Altman ve Brockman’ın Microsoft’a katılacağını açıkladı.

Tüm bu gelişmelerin ardından OpenAI’da yüzlerce çalışan, yönetim kurulunu imzaladıkları açık bir mektupla istifaya çağırdı. Çalışanlar mektupta, Sam Altman ve Greg Brockman’ın geri dönmemesi ve yönetim kurulunun istifa etmemesi halinde yönetim kurulunu OpenAI’dan ayrılmakla ve Microsoft’a geçmekle tehdit ettiler. Mektupta ayrıca Microsoft’un OpenAI çalışanları için pozisyon güvencesi verdiğini de belirttiler.

Mektubu imzalayan OpenAI çalışanları “Sam Altman’ı görevden aldığınız ve Greg Brockman’ı yönetim kurulundan çıkardığınız süreç, tüm bu çalışmaları tehlikeye attı, misyonumuza ve şirketimize zarar verdi” ifadelerini kullandı.

Altman’ın görevden alınmasına öncülük ettiği bildirilen OpenAI baş bilim insanı Ilya Sutskever’ın da mektubun imzacıları arasında yer aldığını belirtelim. Sutskever X üzerinden yaptığı paylaşımda, OpenAI’da hafta sonu yaşanan kaostan dolayı bazı pişmanlıklar yaşadığını belirtti ve “Yönetim kurulunun eylemlerine katıldığım için derin pişmanlık duyuyorum. Hiçbir zaman OpenAI’a zarar vermeyi düşünmedim. Birlikte inşa ettiğimiz her şeyi seviyorum ve şirketi yeniden birleştirmek için elimden gelen her şeyi yapacağım” diye yazdı.

OpenAI güvenlik lideri Lilian Weng’in X paylaşımına göre imzacı sayısı kısa bir süre sonra 650’ye ulaştı. Weng, toplam 770 çalışanın bulunduğunu belirterek daha fazla imzanın geleceğini söyledi.

Kaynak: Hundreds of OpenAI employees threaten to resign and join Microsoft – The Verge