Skip to main content

Twitch’in eski CEO’su ve kurucu ortağı Emmett Shear, OpenAI’da CEO koltuğuna oturacak.  

Hatırlarsanız iki gün önce Sam Altman’ın OpenAI CEO’luğundan kovulduğunu sizlere aktarmıştık. OpenAI’ın yönetim kurulu, eski Twitch CEO’su ve kurucu ortağı Emmett Shear’ı OpenAI’ın yeni CEO’su olarak atadı. CEO koltuğuna geçici olarak getirilen Emmett Shear, görevi Sam Altman ile aynı görüşleri paylaşan Mira Murati’den devralacak.

Birçok kaynağa göre Shear’ın sürpriz ataması, OpenAI’ın dört kişilik yönetim kurulunun istifa etmeyi ve Altman’ın geri dönmesini reddetmesinin ardından geldi.

Emmett Shear’ın göreve gelmesi, Altman’ın OpenAI’a geri dönme ihtimalini tamamen yok etmiş oldu. OpenAI blog yazısında, Sam Altman’ın “yönetim kurulu ile iletişimde tutarlı bir şekilde samimi” olmadığını söylemişti.

Cumartesi gecesi yönetim kurulu; kalan üyelerinin istifa edip Altman’ı ve diğer kurucu ortak Greg Brockman’ı yeniden göreve getirmesi için belirlenen süreyi kaçırınca, çok sayıda OpenAI çalışanı sosyal medyada Altman’a destek mesajlarını paylaşmaya başladı. Altman Pazar günü OpenAI’ın ofisine gitti ve “ilk ve son kez” ziyaretçi kartını takacağını söyleyerek, ya CEO olarak geri döneceğini ya da binaya bir daha ayak basmayacağını ima etti. Pazar günü saat 17.00’ye kadar anlaşmaya varılması için verilen süre de kaçırıldı.

OpenAI’daki bu sürpriz değişim, şirketi nasıl etkileyecek göreceğiz.

Kaynak: Sam Altman isn’t coming back to OpenAI – The Verge