Skip to main content

Spotify’ın Google ile Play Store’da komisyon ücretlerini atlamasını sağlayan özel bir anlaşma yaptığı bildirildi.

The Verge’de yer alan habere göre Epic Games ile Google davasından yeni bir detay ortaya çıktı. Buna göre müzik akış hizmeti Spotify, Google ile gizli bir anlaşma yaptı. Google küresel ortaklıklar başkanı Don Harrison, kullanıcıların Spotify’ın kendi sistemi üzerinden abonelik satın almayı seçtiğinde Spotify’ın yüzde 0 komisyon ödediğini doğruladı. Kullanıcılar ödemeyi Google’ın kendi ödeme sistemi üzerinden yaparsa Spotify sadece yüzde 4 komisyon ödüyor, bu da Google’ın normalde uyguladığı yüzde 15’lik kesintiye kıyasla düşük bir oran.

Harrison’ın mahkemedeki ifadesinde, “Müzik dinlemek telefonların temel amaçlarından biri. Spotify’ın Play hizmetlerinde ve temel hizmetlerde düzgün şekilde çalışmasını sağlamazsak, insanlar Android telefon satın almayacaktır” dediği aktarıldı. Anlaşmanın bir parçası olarak hem Google hem de Spotify bir fona 50 milyon dolar yatırmayı da kabul etti.

Bu açıklamalar, Fortnite’ın yapımcısı Epic Games tarafından ilk olarak 2020 yılında Google’a açılan davada yapıldı. Epic, Google’ın Android’deki Play Store’unun, kullanıcılara Play Store aracılığıyla uygulama içi satın alımlar sunma karşılığında uygulama yapımcılarını büyük miktarda paradan ayrılmaya zorlayan yasa dışı bir tekel olduğunu iddia etti. Epic, 2021 yılında Apple’a benzer bir dava açmıştı ancak davayı kaybetmişti.

Google sözcüsü Dan Jackson Engadget’e yaptığı açıklamada, “Android ve Play’e daha doğrudan yatırım yapan az sayıda geliştirici, önemli finansal yatırımlar ve farklı form faktörlerinde ürün entegrasyonlarını içeren daha geniş bir ortaklığın parçası olarak farklı hizmet ücretlerine sahip olabilir. Bu önemli yatırım ortaklıkları, tüm kullanıcıların deneyimini sürekli olarak iyileştirerek ve tüm geliştiriciler için yeni fırsatlar yaratarak Android ve Play’e daha fazla kullanıcı getirmemize olanak tanıyor” ifadelerine yerdi.

Spotify başlangıçta Google ve Apple’a karşı mücadelesinde Epic’i destekledi. Ancak şirket 2022’de Google’a daha az kesinti verilmesi karşılığında Android uygulamalarının kendi ödeme sistemlerini kullanmasına imkân tanıyan “User Choice Billing” adlı bir Google programını kullanmaya başladı. Mahkemede ortaya çıkan özel anlaşma, Google’ın Spotify gibi popüler uygulamalar için daha da fazla istisna uygulamaya istekli olduğunu gösterdi.

Son birkaç günde Google’ın oldukça büyük ticari sırları ortaya çıktığını belirtelim. Geçen hafta, ayrı bir antitröst davasında şirket adına ifade veren bir ekonomi profesörü, Google’ın, Apple’ın Safari tarayıcısı üzerinden elde ettiği tüm reklam gelirinin yüzde 36’sını Apple’a ödediğini ortaya çıkardı. Alphabet CEO’su Sundar Pichai de daha sonra bu rakamı Epic – Google davasında ifade verirken doğruladı.

The Verge ayrıca bu ayın başlarında Google’ın bir başka popüler yayın hizmeti olan Netflix’e özel bir anlaşma sunduğunu da bildirdi. Habere göre Google, yüzde 10’luk indirimli komisyon teklif etti ancak Netflix bunu geri çevirdi; bunun yerine kullanıcılara doğrudan Android uygulaması üzerinden Netflix’e kaydolmanın bir yolunu sunmamayı tercih etti.

Kaynak: Spotify reportedly struck a special deal with Google that let it skip Play Store fees – engadget