Skip to main content

Microsoft CEO’su Satya Nadella, Sam Altman’ın OpenAI’ya geri dönebileceğini öne sürüyor.

CNBC ve Bloomberg TV’de yapılan röportajlarda Microsoft CEO’su Satya Nadella, OpenAI kurucuları Sam Altman ve Greg Brockman’ın Microsoft’a katılacağını açıklamasına rağmen OpenAI yönetim kurulu tarafından CEO görevinden kovulan Sam Altman’ın bir şekilde OpenAI’ya dönebileceğini belirtti.

Altman’ın OpenAI’ya dönüp dönmeyeceği hakkındaki sorulara Nadella, “Bu OpenAI yönetim kurulu, yönetimi ve çalışanlarının seçeceği bir şey. Microsoft, OpenAI ile açıkça ortak olmayı seçti ve bu tabii ki OpenAI’daki kişilerin orada kalmasına veya Microsoft’a gelmesine bağlı. Bu yüzden her iki seçeneğe de açığım” diye yanıt verdi.

Nadella’nın yanıtları, The Verge’ün bugün erken saatlerde yayımladığı haberi doğruluyor. Haberde Altman’ın Microsoft’a geçişinin tamamlanmış bir anlaşma olmadığı öne sürülüyor. Habere göre Altman’ın ayrılışının arkasında yer alan OpenAI’ın baş bilim insanı Ilya Sutskever’in yakın zamanda fikrini değiştirmesiyle birlikte Altman’ın OpenAI’a dönmesi için geriye kalan üç yönetim kurulu üyesinden ikisinin değişmesi yeterli.

Nadella ayrıca, Microsoft’un, yatırımcı ilişkileri de dahil olmak üzere OpenAI’da ileriye dönük olarak yönetişimle ilgili bir şeylerin değiştiğini görmek isteyeceğini söyledi. Microsoft’un bunu istemesinin nedeni, şirketin Altman’ın görevden alındığını kamuoyuna duyurulmadan dakikalar önce OpenAI çalışanlarıyla aynı anda öğrenmesi olabilir. Tam da burada OpenAI’ın yönetim yapısından bahsetmek gerekirse, şirketin yönetim kurulu kâr amacı gütmeyen bir kuruluşa bağlı ve OpenAI bu kuruluş tarafından yönetiliyor. Bununla birlikte bugüne kadar OpenAI’ya 10 milyar dolardan fazla yatırım yapan Microsoft da dahil olmak üzere yatırımcıların söz konusu yönetim kurulunda koltukları yok.

Nadella, CNBC’ye yaptığı açıklamada, “Yönetim konusunda bir şeylerin değişmesi gerektiği açık; bu konuda yönetim kurullarıyla iyi bir diyalog kuracağız ve süreç geliştikçe bunun üzerinden geçeceğiz” dedi.

Kaynak: Microsoft CEO Satya Nadella suggests that Sam Altman might return to OpenAI – TechCrunch