Skip to main content

Meta, Sorumlu Yapay Zekâ ekibini dağıttı ve çalışanlar şirketin yapay zekâ çalışmalarındaki diğer ekiplere geçiş yaptı.

Meta’nın, kaynaklarının çoğunu üretken yapay zekâya ayırdığı için Sorumlu Yapay Zekâ (RAI) ekibini dağıttığı açıklandı. The Information’ın haberine göre, RAI üyelerinin bir kısmı şirketin üretken yapay zekâ ürün ekibine geçiş yapacak, diğerleri ise Meta’nın yapay zekâ altyapısı üzerinde çalışacak.

The Information’ın haberinde görüşlerine yer verilen Meta’yı temsil eden Jon Carvill, şirketin “güvenli ve sorumlu yapay zekâ gelişimine öncelik vermeye ve yatırım yapmaya devam edeceğini” söyledi. Carvill ayrıca, şirketin ekibi bölmesine rağmen, RAI üyelerinin sorumlu yapay zekâ gelişimi ve kullanımını desteklemeye devam edeceğini belirtti.

RAI ekibi bu yılın başlarında zaten yeniden yapılanma sürecine girmiş ve bu yapılanma için bazı çalışanlar işten çıkarılmıştı. 2019’dan beri faaliyet gösteren RAI, Meta’nın platformlarındaki moderasyon sorunlarını önlemek ve şirketin modellerinin yeterince çeşitli bilgilerle eğitilip eğitilmediği de dahil olmak üzere yapay zekâ eğitim yaklaşımlarıyla ilgili sorunları tespit etmek için oluşturulmuştu. Meta’nın sosyal platformlarındaki otomatik sistemler; yanlış tutuklamalara neden olan Facebook çeviri sorunu, komutlar verildiğinde önyargılı görseller üreten WhatsApp AI çıkartma oluşturma aracı ve insanların çocuklara yönelik cinsel istismar materyallerini bulmasına yardımcı olan Instagram algoritmaları gibi sorunlara sebep olmuştu.

Kaynak: Meta disbanded its Responsible AI team – The Verge