GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 08.02.2022 - 12:14

Spotify’ın Joe Rogan’ın ardı arkası kesilmeyen skandalları ile başı dertte

Önce Covid, ardından da ırkçılık skandalları ile son dönemin en çok konuşulan isimlerinden biri olan Joe Rogan, şimdi de aşı karşıtı olmadığı fakat aşı karşıtı gibi davrandığı gerekçesiyle gündemde.

Spotify’ı Covid konusunda yanlış bilgilendirmelerle mücadeleye çağıran doktorların, paylaştıkları açık mektupta ünlü komedyen Joe Rogan’ın podcast’inin bir bölümüne işaret etmeleri, Joe Rogan’ı bir anda manşetlere taşımıştı. Rogan’ın podcast’inde Covid ile ilgili olarak paylaşılan 19 bilginin düzeltildiği mektubun ardından ünlü sanatçı Neil Young, şarkılarının Spotify’dan kaldırılmasını istemiş ve bazı müzisyenler de Young’ı takip etmişlerdi.

Rogan, Instagram’dan paylaştığı bir video ile medyada farklı görüşlere de yer verilmesinin gerekliliğinden bahsetmiş, Spotify’dan ve Neil Young’dan özür dilemişti.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Joe Rogan (@joerogan)’in paylaştığı bir gönderi

Spotify ise halihazırda yanlış bilgilendirmelere karşı olduğunu ve pandeminin başından bu yana 20 binden fazla podcast bölümünü yayından kaldırdığını açıklamış, fakat mektupta bahsi geçen podcast bölümüne dair herhangi bir adım atmamıştı.

Neil Young gibi Spotify’dan şarkılarının kaldırılmasını isteyen bir başka müzisyen, India Arie, Instagram’dan bu kararının sebebini açıkladığı bir video paylaştı. Rogan’ın podcast’inin eski bölümlerinden alınmış kısa kliplerin kolajı olan bu video, Rogan’ın geçmişte pek çok kez ırkçı açıklamalarda bulunduğunu ve n harfi ile başlayan ırkçı bir kelimeyi defalarca tekrarladığını gösteriyordu. Bu videonun paylaşılmasının ardından ikinci bir özür videosu paylaşan Rogan, geçmişte bahsi geçen kelimeyi bir bağlamda kullandığında bir sorun olmayacağını düşündüğünü, fakat artık o şekilde düşünmediğini söylerken, bağlamları örneklendirirken Quentin Tarantino’dan Richard Pryor’a kadar pek çok ismin kelimeyi kullanma ve eserlerine entegre etme biçimlerini paylaştı.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Joe Rogan (@joerogan)’in paylaştığı bir gönderi

Spotify çalışanları için bir bilgi notu paylaşan Spotify CEO’su Daniel Ek, yaşananlardan dolayı çalışanların ne kadar mutsuz olduklarının farkında olduğunu belirtirken, Spotify’ın Joe Rogan’ın yayıncısı olmadığına ve Rogan’ın görüşlerinin Spotify’ın görüşlerini yansıtmadığına değindi. Ek’in bu açıklaması bir başka tartışmayı başlattı, zira Spotify, Joe Rogan Experience adlı podcast’in sadece Spotify’da yer alması için Joe Rogan ile 100 milyon dolarlık bir anlaşma imzalamıştı. Öte yandan, Joe Rogan, podcast’inin 100’den fazla bölümünü Spotify’dan kaldırdı.

Bu gelişmelerin ardından daha önce Covid tartışmasında yer alan Neil Young, yaptığı bir açıklamada Spotify’ın sadece kârına odaklandığını söylemekle kalmadı, Spotify çalışanlarını istifaya çağırdı.

Joe Rogan, son olarak, Reddit’te paylaşılan bir video ile gündeme geldi. Aşı karşıtı olarak bilinen Rogan, podcast’ine konuk aldığı Dr. Michael Osterholm ile aşıların ne kadar etkili olduğuna dair bir diyalog gerçekleştirirken, aşı karşıtları ile dalga geçiyor. Rogan’ın pandeminin başında aşı karşıtı olmadığını düşünen Reddit kullanıcıları, son iki yıl içerisinde Rogan’ın neden görüş değiştirdiğini sorguluyorlar.