Skip to main content

Neil Young, Spotify’ı Covid konusunda yanlış bilgilendirmelere karşı önlem almadığı için protesto eden tek sanatçı.

250’den fazla doktor yakın zamanda imzaladıkları bir açık mektup ile Spotify’ı Covid konusunda yanlış bilgilerin yayılmasını önlemeye davet etmişlerdi. Mektupta ünlü komedyen ve podcast sunucusu Joe Rogan’ın 31 Aralık’ta yayınladığı podcast bölümüne de değiniliyordu. Rogan’ın Dr. Robert Malone’u konuk ettiği bölümde Malone, Covid’e dair çeşitli açıklamalarda bulunmuş, mRNA teknolojisini kendisinin icat ettiğini ve halihazırda aşı üretimi için kullanım şeklinin doğru olup olmadığından emin olmadığını söylemişti.

Doktorlar, mektupta Rogan’ın podcastinde Covid ile ilgili olarak söylenen 19 yanlış bilgiyi düzeltmişler, Spotify’ın bu tür yanlış bilgilerin yayılmasına imkân sağlayarak toplumun bilimsel çalışmalara inancının azalmasına ve toplumun gözünde tıp insanlarının verilere dayalı olarak yaptıkları yönlendirmelerin güvenilirliğini kaybetmesine önayak olduğunu belirtmişlerdi.

Bu gelişmelerin ardından kişisel sitesinden farklı zamanlarda toplam üç açıklama yayınlayan Neil Young, Spotify dinleyicilerinin çoğunun konuya dair yeterli bilgisi olmayan 20’li yaşların ortasında gençler olduklarını, Spotify’ın kendilerini yanlış bilgilendirmeyeceğini düşünebileceklerini ve yanlış bilgilerden dolayı gerçeğin aksi yönünde tavır takınabileceklerini söyleyerek yönetim ekibinden ve plak şirketinden şarkılarını platformdan kaldırmalarını istedi. Young’ın Rogan’ı ve Spotify’ı protesto amacıyla böyle bir karar almasının ardından açık mektuba imza atan doktor sayısı bini geçerken Young’ın, sitesinden hızlı bir şekilde kaldırılan ilk açıklamasında Spotify’ın Rogan ile kendisi arasında bir seçim yapmak zorunda olduğunu yazdığı paylaşıldı.

Young’ın parçaları Spotify’dan kaldırılırken, politikalarını gözden geçirdiğini ve Covid ile ilgili yanlış bilgilendirmelerden dolayı pandeminin başından beri 20 binden fazla podcast bölümünü yayından kaldırdığını açıklayan Spotify, Young’ın yakın zamanda Spotify’a dönmesini umduklarını açıkladığı bir açıklama yayımladı. Öte yandan, Rogan’ın tartışmalara yol açan podcast bölümüne hâlâ platformdan ulaşılabiliyor.

Young, online müzik akış servislerinden gelen gelirlerinin %60’ının Spotify’dan geldiğini, bunun büyük bir oran olduğunu, fakat platformdan çekilmesinin kendisi için bir dürüstlük ve inanç meselesi olduğunu açıkladı.

Kaynak: Neil Young’s music removed by Spotify after his ultimatum over Joe Rogan podcast – NPR