Skip to main content

Tıp insanları, Covid konusunda paylaşılan yanlış bilgilerin toplumun bilime sırt çevirmesine yol açtığı gerekçesiyle Spotify’a bir açık mektup yazdılar.

Spotify, 250’den fazla tıp insanının imzaladığı bir açık mektup ile Covid konusunda yanlış bilgilerin yayılmasını engellemeye davet edildi. Mektupta imzası bulunan isimler, platformun yanlış bilgilendirmeler konusunda adım atmasını isterken ünlü komedyen Joe Rogan’ın 31 Aralık tarihinde yayımlanan, Dr. Robert Malone’un konuk olduğu podcast bölümüne de atıfta bulundular. Bölümün konuğu olan bağışıklık uzmanı Dr. Malone, mRNA teknolojisini icat ettiğini iddia ederken, an itibarıyla Covid’e karşı savaşta kullanılan  ve mRNA teknolojisi sayesinde üretilen aşıların teknolojiyi doğru kullanıp kullanmadığı konusunda şüphelerinin olduğunu belirtmişti.

Mektupta, Spotify’ın yanlış ve topluma zararlı bilgilerin yayılmasına izin vererek toplumun bilimsel çalışmalara inancının azalmasına ve toplumun gözünde tıp insanlarının veriler ışığında sağladıkları yönlendirmelerin güvenilirliğini kaybetmesine yol açtığına değinildi.

Mektupta ayrıca bahsi geçen podcast bölümünde paylaşılan 19 yanlış bilgiye de yer verildi. Podcast’in sunucusu Joe Rogan’ın 11 milyon aktif dinleyiciye sahip olduğu ve Covid ile ilgili yapılan bilgilendirmeleri uzun süredir eleştirdiği biliniyor. Rogan, geçmişte maskelerin kullanımı ve hidroksiklorokinin Covid tedavisinde kullanılmasını eleştirmişti.

Kaynak: Doctors call on Spotify to stop COVID misinformation, citing Joe Rogan podcast – CNET