Skip to main content

Telegram, Almanya’da pandemi politikalarına karşı çıkan sağcı radikallerin sıklıkla kullandığı bir platform olmakla eleştiriliyor.

Almanya, radikal gruplar tarafından sıklıkla kullanılan bir platform olduğu gerekçesiyle Telegram’ı kapatabilir. Bloomberg’in haberine göre bu tür bir adımın atılabilmesi için Almanya’nın Telegram’ın ulusal yasalara ve Avrupa Birliği yasalarına uymadığı kanısına varması yeterli.

Öte yandan, Die Zeit gazetesine konuşan İçişleri Bakanı Nancy Faeser, kapatmanın ciddi bir hamle olduğunu, diğer tüm seçenekler değerlendirilmeden gerçekleştirilmemesi gerektiğini fakat böyle bir seçeneğin varlığının göz ardı edilemeyeceğini belirtti.

Telegram hem hükümetin pandemi politikalarına karşı çıkan sağcı radikallerin protesto gösterileri organize ettikleri platform olması hem de Mecklenburg-Western Pomerania eyalet başbakanı Manuela Schwesig’e çok sayıda ölüm tehdidi gönderildiği iddialarından dolayı hükümet kanadından günden güne daha fazla eleştiriye maruz kalırken, bir İçişleri Bakanlığı sözcüsü, Telegram’ın kapatılması için hangi teknik ve yasal adımların atılmasının gerektiğinin henüz belli olmadığını açıkladı.

Kaynak: Germany Raises Prospect of Shutting Telegram Over Hate Threats – Bloomberg