GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 03.03.2022 - 11:56

Spotify, Netflix ve Oracle da Rusya’ya sırt çevirdi

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla başlayan süreçte teknoloji şirketlerinin Rusya’ya tepkileri sürüyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ile başlayan ve bugün itibarıyla sekizinci gününe giren Rusya-Ukrayna Savaşı, dünyanın dört bir yanında Rusya’nın protesto edilmesi ile devam ediyor.

Rusya’nın çeşitli ekonomik ve siyasi yaptırımlar ile karşı karşıya kalmasının yanı sıra, şirketler de Rusya’yı protesto etmek amacıyla Rusya’daki faaliyetlerini durduruyor, Rus iş ortakları ile anlaşmalarını askıya alıyorlar. Bu doğrultuda Spotify, Netflix ve Oracle da Rusya’yı protesto amacıyla hizmetlerini askıya alan şirketler arasına katıldılar.

Geçtiğimiz ay Rusya’da bir temsilcilik açan Spotify, Rusya’daki bu ofisini kapatma kararı aldığını açıkladı. Spotify, Rusya’nın bir yasa ile 500 binden fazla kullanıcısı olan yabancı teknoloji şirketlerinin 2022 yılında bir temsilcilik açmalarını zorunlu kılmasının ardından açtığı ofisini kapatacak.

Spotify’ın temsilcilik ofisini kapatacağı fakat kullanıcıların uygulamaya erişimlerinde herhangi bir aksama olmayacağı açıklanırken, şirket, Rus devleti tarafından desteklenen ve Rusya’nın dış politikası doğrultusunda propaganda yaptığı bilinen Russia Today ve Sputnik’i platformdan kaldıracak.

Öte yandan, Netflix de durum ile ilgili bir açıklama yaparak, Rusya’da süren projelerin askıya alındığını, Rus yapımı içeriklerin satın alımlarının durdurulduğunu açıkladı. Ayrıca, 1 Mart itibarıyla yürürlüğe giren bir yasadan ötürü 100 binden fazla kullanıcıya sahip olan görsel-işitsel hizmetlerin 20 büyük devlet kanalını platforma eklemeleri gerekiyor. Netflix, yaşanan gelişmeler ışığında bu 20 kanalı platforma eklemeyeceğini de açıkladı.

Ek olarak, geçtiğimiz günlerde önce Elon Musk’tan Starlink ile Ukrayna’ya internet sağlaması için talepte bulunan, Rusya ile dijital cephede savaşabilmek amacıyla hackerlardan ve gönüllülerden bir “bilişim ordusu” kuran, ardından da ICANN CEO’su Göran Marby’den tüm Rus domainlerinin silinmesini isteyen Ukrayna Başkan Yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, bu kez de Oracle ve SAP’tan destek istedi. Oracle, dünya çapındaki 150 bin çalışanı adına, Ukrayna’nın seçilmiş hükümetine ve Ukrayna halkına destek olmak amacıyla Rusya’daki tüm operasyonlarını askıya aldığını açıkladı.