Skip to main content

Videolara eklenecek olan altyazıların etkileşimlere nasıl bir etkisinin olacağı henüz bilinmiyor.

Instagram CEO’su Adam Mosseri, paylaştığı bir tweet ile Instagram’ın videolara otomatik olarak oluşturmuş altyazılar ekleyeceğini duyurdu. Mosseri’nin paylaşımına göre, Instagram kullanıcıları otomatik olarak oluşturulacak olan altyazıları video izlerken açma ve kapatma seçeneklerine sahip olacaklar. İçerik üreticilerin tarafında ise altyazı oluşturma seçeneği varsayılan olarak açık olacak.

Başlangıçta sınırlı sayıda dil için kullanılabilecek olan otomatik altyazı özelliği, insanların kullanımı arttıkça ve yapay zekâ (AI) geliştikçe başta dahil edilmeyen diller için de kullanılabilir hale gelecek.

Videolara altyazıların eklenmesi ile birlikte etkileşim oranlarının hangi şekilde değişeceği henüz bilinmezken, Instagram videolarını sessiz olarak izleyecek olan kullanıcıların uygulamada daha fazla vakit geçirebilecekleri düşünülüyor.

TikTok’un benzer bir özelliği geçtiğimiz yılın Nisan ayında kullanıma sunmuş olması, Instagram’ın TikTok’u kopyaladığı ve bu özelliği tanıtmak için geç kaldığı yönünde eleştirilmesine yol açtı.

Kaynak: Instagram adds auto-generated captions to videos – The Verge