GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 28.02.2022 - 15:11

Ukrayna, hackerlardan ve dijital becerileri olan gönüllülerden bir bilişim ordusu kuruyor

Ukrayna, siber cephede de Rusya ile mücadele edebilmek için gönüllüler arıyor.

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk’tan SpaceX’in Starlink uyduları vasıtası ile Ukrayna’ya internet sağlamasını isteyen ve Musk’tan olumlu yanıt alan Ukrayna Başkan Yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, bu kez de bir başka tweeti ile gündeme geldi.

Fedorov, Ukrayna’nın bir bilişim ordusunu kurduğunu, dijital becerileri olan vatandaşları bu orduya katılmaya ve Rusya’ya karşı siber cephede savaşmaya davet ettiklerini açıkladı. Fedorov, bilişim ordusunun bir Telegram grubunda organize olacağını ve operasyonel görevlerin bu Telegram grubu üzerinden dağıtılacağını belirtti. Fedorov, herkese göre görevlerin olacağını da ekleyerek vatandaşları Telegram grubuna katılmaya davet etti.

IT Army of Ukraine adını taşıyan grubun Pazartesi günü itibarıyla 220 binden fazla abonesinin olduğu ve grupta paylaşılan ilk görevin, aralarında devlet kurumlarının, bankaların ve şirketlerin de bulunduğu Rusya menşeili 31 adet kuruma DDoS saldırısı düzenlenmesi olduğu görülüyor.

DDoS saldırısı yapılan ve yapılacak olan kurumlar arasında Gazprom, Lukoil, Yandex, Sberbank, VTB, Gazprombank, Kremlin ve Savunma Bakanlığı da yer alıyor. DDoS saldırısı düzenleyecek dijital becerilere sahip olmayan katılımcılardan ise Rusya-Ukrayna savaşına dair yanlış bilgi yayan Rus YouTube kanallarının Youtube’a bildirilmesi istendi.

Kaynak: Ukraine Creates IT Army of Volunteer Hackers to Fight Russia – Gizmodo