Skip to main content

Rusya’nın teknoloji şirketleri üzerindeki baskısı sürüyor.

Netflix Rusya, Mart ayından itibaren 20 adet devlet televizyonunu canlı yayınlamakla yükümlü. Roskomnadzor adlı medya denetleme kurumunun Netflix’i görsel işitsel bir servis olarak kayıt altına alması üzerine Netflix böyle bir zorunluluk ile karşı karşıya bırakıldı. Netflix’in yayınlayacağı kanallar arasında Channel One, Ortodoks televizyonu Spas ve eğlence kanalı NTV de var.

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru alınan bir karar ile 100 binden fazla kullanıcıya sahip olan video akış platformları görsel işitsel platformlar olarak kayıt altına alınıyor; çeşitli yaptırımları yerine getirmeleri ve Rusya’da kayıt altında bir ticari oluşum kurmaları bekleniyor.

Rusya ayrıca, Netflix ve benzeri platformlarda “aşırıcılığa” izin vermeyeceğini açıklarken, bu açıklamanın hükümet muhaliflerine karşı bir hamle olduğu düşünülüyor. Ek olarak, Netflix’te yayınlanan LGBTQIA+ temalı içerikler hakkında Kasım ayında bir soruşturma başlatıldığı bilinirken, aynı ay içerisinde Apple, Google, Meta, TikTok ve Twitter’dan da Rusya’da şirket kurmaları istendi.

Kaynak: Netflix will be required to stream 20 state TV channels in Russia – Engadget