Skip to main content

ICANN’in Rus domainlerini silip silmeyeceği bilinmese de domain ve hosting hizmeti veren bazı şirketler Rusya karşıtı kararlar almaya devam ediyorlar.

Rusya’nın işgaline karşı var gücüyle savunma yapan Ukrayna’nın, Elon Musk’tan Starlink uydularını yönlendirerek Ukrayna’ya internet sağlamasını isteyen, hackerlardan ve dijital becerileri olan gönüllülerden bir bilişim ordusu kuran Başkan Yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, bu kez de ICANN’den (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) talebi ile gündeme geldi.

Fedorov, ICANN CEO’su Göran Marby’e seslendiği bir e-posta ile ICANN’in Rusya’ya karşı yaptırımlarda bulunması gerektiğini, Rusya’nın internet altyapısını kullanarak propaganda yapmaya devam ettiğini söyledi. Fedorov, ICANN’den “.ru”, “.рф”, “.su” uzantılı domainlerin kayıtlarını silmesini, Rusya Federasyonu’na hizmet eden DNS kök sunucularının kapatılmasını ve bağlı domainlerin TLS/SSL güvenlik sertifikalarının iptal edilmesini istedi.

Fedorov, bu adımların atılması halinde internet kullanıcılarının diğer haber kaynaklarına erişerek Ukrayna’da yaşananlar hakkında daha doğru bilgi alabilecekleri görüşünde.

Fedorov’un bu isteğinin kabul edilmesi, 5 milyondan fazla domainin erişime kapatılması anlamına geliyor.

Fedorov’un bu isteği ICANN kanadında tartışmalara yol açarken, konuya ilişkin açıklama Viyana Üniversitesi profesörü ve bir ICANN topluluk katılımcısı olan Erich Schweighofer’den geldi. Schweighofer, ICANN’in tarafsızlığına vurgu yapmasının yanı sıra Rusya menşeili internet adreslerinin yasaklanmalarının Rus vatandaşlarına bir faydasının olmayacağını belirtti.

Schweighofer’in bu açıklaması, ICANN’in tarafsızlık adına herhangi bir yaptırımda bulunmamasının Rusya Federasyonu’nun lehine olup olmadığı, dolayısıyla tam olarak bir tarafsızlık sağlayıp sağlamadığı tartışmalarını başlattı.

Öte yandan, verdiği domain ve hosting hizmetleri ile bilinen ve dünyanın dört bir yanında müşterileri bulunan Namecheap, Ukrayna’nın tarafında yer aldığını açıklamış; Rusya’da kayıtlı kullanıcıların aldıkları hizmetleri diğer hizmet sağlayıcılara taşımalarını istemişti.

Kaynak: Ukraine asks ICANN to delete all Russian domains – The Register