Skip to main content

Eski OpenAI Yönetim Kurulu Üyesi Helen Toner, CEO Sam Altman’ın neden kovulduğunu açıkladı.

Hatırlarsanız 17 Kasım’da OpenAI Yönetim Kurulu, kurucu ortak ve CEO Sam Altman’ı aniden görevden almıştı. Gündeme bomba gibi düşen bu haberin ardından Microsoft, Altman’ı işe almış, kısa bir süre sonra Altman görevine yeniden iade edilmişti. Altman’ın geri dönmesiyle yeni bir yönetim kurulu oluşturulmuştu.

O dönemde Sam Altman’ın neden kovulduğuna dair herhangi bir açıklama yapılmamıştı, ta ki düne kadar. Eski OpenAI Yönetim Kurulu Üyesi Helen Toner, katıldığı “The Ted AI Show” adlı podcast programında Sam Altman’ın kovulma nedenlerini açıkladı.

İşte Altman’ın kovulmasının ardında yatan nedenler

Toner’in anlattıklarına göre, OpenAI yönetim kurulu Altman’a güvenmiyordu. Bunun da birkaç sebebi vardı. Toner, Sam Altman’ın, OpenAI Startup Fund’ın sahibi olduğunu yönetim kuruluna söylemediğini, ayrıca şirketin güvenlik süreçleri hakkında “birçok kez yanlış bilgi” verdiğini belirtiyor.

Toner ayrıca Altman’ın kendisini, onu kızdıran bir araştırma makalesi yayımladıktan sonra kişisel olarak hedef aldığını söylüyor. “Sam, beni yönetim kurulundan uzaklaştırmak için diğer yönetim kurulu üyelerine yalan söylemeye başladı” diyor.

Helen Toner’ın demesine göre; iki OpenAI yöneticisinin Altman’la olan deneyimleri hakkında doğrudan yönetim kuruluyla konuşarak, OpenAI’da toksik bir ortam olduğunu anlatması, Altman’ı “psikolojik istismar” ile suçlaması ve Altman’ın “farklı durumlarda yalan söylediğine ve manipülatif davrandığına” dair kanıt sunmasının ardından kurul nihayet kararını vererek Sam Altman’ı görevinden almış.

Toner’e göre OpenAI yönetim kurulu, şirket üzerindeki gerçek bir denetim gücüne sahip değildi. Çünkü ChatGPT Kasım 2022’de piyasaya sürüldüğünde yönetim kurulunun bundan haberi yokmuş. Toner “ChatGPT’yi Twitter’dan öğrendik” diyor.

Altman’ın kovulmasını takip eden günlerde yaşananların ayrıntılarına girmese de Toner’in anlattıklarına göre; OpenAI hızla geçici CEO’ları değiştirdi, Altman’ı kovan yönetim kurulu üyelerinden en az biri de dahil olmak üzere çalışanlar Altman’ın geri dönüşünü destekledi ve OpenAI’ın en büyük yatırımcısı Microsoft da Altman’a destek verdi.

Helen Toner, Sam Altman’ın nasıl geri döndüğüne ilişkin çalışanlara sadece iki seçenek sunulduğunu iddia ediyor: “Ya yönetim kurulunu terk edip Altman’ı yeniden göreve getirmek ya da şirketin yok olmasını izlemek.”

Toner, insanların şirketin parçalanmasını istemedikleri için de diğer seçeneği desteklediğini söylüyor.

Kaynak: Former OpenAI board member explains why they fired Sam Altman – The Verge