Skip to main content

Sam Altman, yeni yönetim kurulu ile birlikte OpenAI’a resmen geri döndü. Microsoft da artık OpenAI Yönetim Kurulunda.

OpenAI, Sam Altman’ın CEO olarak geri dönüşünün ardından, şirketin en büyük yatırımcısı Microsoft’u oy hakkı olmadan, gözetmen olarak yönetim kuruluna dahil edeceğini açıkladı.

Microsoft’un neden yönetim kurulunda yer almadığı sorusu gündemdeyken, bu durum şimdilik kısmen ele alınmış gibi görünüyor.

OpenAI tarafından yapılan açıklamaya göre; Altman’a başkanlık görevine devam eden kurucu ortak Greg Brockman eşlik ederken, Mira Murati ise kısa süreliğine geçici CEO olarak görev yaptıktan sonra CTO rolüne geri dönüyor.

Açıklamada ayrıca yeni yönetim kurulunda; eski Salesforce CEO’su Bret Taylor (başkan), eski ABD Hazine Bakanı Larry Summers ve OpenAI’ın ilk yönetim kurulu üyelerinden, aynı zamanda Quora’nın kurucu ortağı ve CEO’su Adam D’Angelo’nun yer alacağı doğrulandı.

Daha önce, OpenAI’ın Quora’nın Poe hizmetine potansiyel bir rakip geliştirmesi nedeniyle Altman’ın çıkışının kısmen D’Angelo’nun çıkar çatışmasından etkilendiği söylentileri vardı.

D’Angelo’nun OpenAI’ın yeni yönetim kurulunda yer alması sürpriz oldu ve Altman bu durumu X üzerinden yaptığı paylaşımda ele aldı. “Quora, OpenAI’ın büyük bir müşterisi ve yönetim kurulumuzda müşteri temsilcisi olmasını faydalı bulduk” diyen Altman, D’Angelo’nun “olası çatışma konusunda her zaman çok net olduğunu ve yapması gereken her şeyi yaptığını” ve gerekirse yönetim kurulundan ayrılmayı teklif ettiğini de sözlerine ekledi. İlk yönetim kurulunun kendisini neden görevden almak istediğine ilişkin olarak Altman, “Yönetim kurulu üyeleriyle aramda gerçek yanlış anlamalar olduğu açık” dedi.

OpenAI kurucu ortağı ve baş bilim insanı Ilya Sutskever, Altman’ın görevden alınmasına öncülük ettiği iddia edilen eski bir yönetim kurulu üyesiydi. Sutskever daha sonra, “Yönetim Kurulunun eylemlerine katılımımdan derin pişmanlık duyuyorum” dedi ve Altman’ın CEO olarak dönüşünü desteklediğini belirtti. Altman, açık mesajında ​​“Ona karşı hiçbir kötü niyetim yok” dedi ve ekibinin Sutskever’in OpenAI’daki çalışmalarına devam etmesi için bir yol bulmaya çalıştığını belirtti.

Aynı resmi açıklamada OpenAI’ın yeni Başkanı Taylor, şirketin “yönetim yapısını geliştireceğini” ve kuruluşun istikrarı adına son olayların gözden geçirilmesini denetlemek üzere bağımsız bir Yönetim Kurulu komitesi oluşturacağını taahhüt etti.

Kaynak: Microsoft joins OpenAI board as Sam Altman returns as CEO – engadget