Skip to main content

Spotify, 2023 yılı boyunca en çok dinlenen sanatçı, şarkı, albüm ve podcast’leri açıkladı.

Spotify yılın ‘en’lerinin yanı sıra platformda geçirdikleri tüm bir yılı büyük bir keyifle kutlayabilmeleri için, kullanıcılara, yeni ve etkileşimli özelliklere sahip kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimini de yayımladı. Kullanıcılar, kişiselleştirilmiş 2023 Yılın Özeti deneyimine Spotify mobil uygulamasından (iOS ve Android) ve bu yıl ayrıca Spotify.com/Wrapped adresine giderek mobil veya masaüstünde web üzerinden de erişebiliyor.

2023’ün en çok dinlenen sanatçısı: Semicenk

2023 yılında Spotify’da Türkiye genelinde en çok dinlenen sanatçı olan Semicenk, 2018 yılından beri zirveyi bırakmayan müzik türü Rap’i de tahtından etmiş oldu. Semicenk sadece en çok dinlenen sanatçı olmakla kalmadı aynı zamanda 2023’te en çok dinlenen şarkılar listesine de dört şarkısıyla birden girdi.

Geçen yılın en çok dinlenen ismi UZI, Semicenk’in ardından 2023’te ikinci en çok dinlenen sanatçı olurken onu Sezen Aksu üçüncü olarak takip etti. Motive ve Lvbel C5 ise sırasıyla listenin dördüncü ve beşinci sırasında yer aldı.

2023’ün en çok dinlenen şarkısı Simge’den: Aşkın Olayım

Galatasaraylı futbolcu Icardi ile adeta özdeşleşen Simge’nin Aşkın Olayım şarkısı, bu yılın en çok dinlenen şarkılar listesinin zirvesine oturdu. Semicenk ve Reymen’den Yana Yana en çok dinlenen şarkılar listesinde ikinci sıraya yerleşirken Lvbel C5 ve Güneş’ten NKBİ X YAPAMAM – Remix, üçüncü sırada yer aldı. Onları AFFETMEM ile BLOK3 dördüncü; Pişman Değilim ile Semicenk ve Doğu Swag ise beşinci sıradan takip etti.

En çok dinlenen kadın sanatçı yine Sezen Aksu

2017’den beri zirvesindeki ismin asla değişmediği en çok dinlenen kadın sanatçılar listesinde 2023’te de birinci yine Sezen Aksu oldu. Onu Güneş takip ederken listenin üçüncü sırasında ise Melike Şahin yer aldı. Simge ve Hande Yener ise en çok dinlenen kadın sanatçılar sıralamasında dördüncü ve beşinci sıraya yerleşti.

En çok dinlenen albüm Motive’den ROMANTİK

2023’ün en çok dinlenen albümleri sıralamasında Motive’den ROMANTİK listenin zirvesine yerleşti. İki albümüyle birden ilk 10’a giren UZI ise EL CHAVO ile ikinci sırada yer alıyor. Heijan ve Muti’nin bu yılki hit albümü Hermano üçüncü olurken Mabel Matiz’in son albümü Fatih onu dördüncü olarak takip etti. 2023’ün en çok dinlenen albümlerinin beşinci sırasına ise Simge’den Ben Bazen yerleşti.

2023’te en çok dinlenen podcast: Ortamlarda Satılacak Bilgi

Türkiye’de 2023 yılında en çok dinlenen podcast, bir kez daha Ortamlarda Satılacak Bilgi oldu. Kendine İyi Davran listenin ikinci sırasına, Merdiven Altı Terapi ise üçüncü sırasına yerleşti. Meksika Açmazı en çok dinlenen dördüncü podcast olurken Hayalhanem, listede beşinci sırada yer aldı.

Tüm dünyada en çok dinlenen sanatçı: Taylor Swift

Spotify’da bu yıl tüm dünyada en çok dinlenen sanatçı Taylor Swift oldu. Swift’i sırasıyla Bad BunnyThe WeekndDrake ve Peso Pluma takip etti.

Dünyada yılın en çok dinlenen şarkısı ise Miley Cyrus’tan Flowers oldu. İkinci ve üçüncü sıraya ise sırasıyla SZA’dan Kill Bill ve geçen yılın şampiyonu As It Was ile Harry Styles yerleşti. Seven (feat. Latto) (Explicit Ver.) ile Jung Kook ve Latto dördüncü olurken Ella Baila Sola ile Eslabon Armado ve Peso Pluma beşinci sıradan listeye girdi.