Skip to main content

OpenAI’ın yenilenen yönetim kurulu, Microsoft ve diğer yatırımcılara yönetim kurulunda koltuk vermeyi planlamıyor.

Reuters ve The Information’ın haberlerine göre, OpenAI’ın en büyük yatırımcılarından bazılarının şirketin yönetim değişikliğinden sonra bile yönetim kurulunda yer alması pek mümkün görünmüyor.

Reuters’ın konuya aşina bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, OpenAI’ın yeni yönetim kurulu Microsoft, Thrive Capital ve Khosla Ventures gibi dış yatırımcılara yönetim kurulunda koltuk sunmayı planlamıyor. Information’a göre, yeni yönetim kurulu kâr peşinde koşmak yerine yapay zekâ güvenliğini sağlamaya öncelik veriyor.

OpenAI’ın en büyük yatırımcısı olan Microsoft, şirkete 10 milyar doların üzerinde yatırım yaptı. Khosla Ventures, 2019 yılının ilk yatırımcılarından biriyken Thrive Capital, şirkete 80 milyar doların üzerinde değer katan OpenAI çalışan hisselerini satın alma anlaşmasına liderlik ediyor.

Great Hill Capital risk fonu başkanı Thomas Hayes Salı günü Reuters’a yaptığı açıklamada, Microsoft’un yatırım düzeyi göz önüne alındığında “pasif bir şekilde oturmanın” şirketin çıkarına olmayacağını söylüyor.

OpenAI kurucu ortağı ve CEO’su Sam Altman, 17 Kasım’da şirketin yönetim kurulu tarafından görevden alınmıştı. Şirket, 22 Kasım’da ise yönetim kurulunda değişiklikler yaparak Altman’ı göreve geri getirdi. Şirketin yeni yönetim kurulunda eski ABD Hazine Bakanı Larry Summers, eski Salesforce eş CEO’su Bret Taylor ve Quora’nın kurucusu Adam D’Angelo yer alıyor. The Verge’ün haberine göre yeni yönetim kurulu, kuruldaki 9 koltuğu dolduracak adayları değerlendiriyor.

Kaynak: OpenAI doesn’t plan to offer Microsoft or other outside investors a board seat: reports – Business Insider