Skip to main content

Amazon Web Services’ın yeni üretken yapay zekâ destekli asistanı Amazon Q duyuruldu.

Amazon’un Las Vegas’ta düzenlenen re:Invent konferansında yeni nesil yapay zekâ çiplerini tanıttığını aktarmıştık. Şirket ayrıca, AWS müşterilerinin kullanabileceği “Amazon Q” adlı yeni yapay zekâ destekli asistanını duyurdu.

Amazon’un “yeni üretken yapay zekâ destekli kişisel asistan” olarak tanımladığı Amazon Q, güvenlik ve gizlilik göz önünde bulundurularak özellikle iş projelerini ve müşteri hizmetleri görevlerini kolaylaştırmaya yardımcı olmak için tasarlandı.

Amazon’un paylaştığı bilgilere göre; Amazon Q, kullanıcıların sorulara hızlı yanıt almalarına, sorunları çözmelerine, içerik oluşturmalarına ve herhangi bir konuda harekete geçmelerine olanak tanıyor.

Amazon web sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, her türlü işletmeye uyacak şekilde özelleştirilebilen Amazon Q’nun AWS’in kurumsal müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda tasarlandığını söylüyor. Açıklamaya göre Amazon Q, bir kuruluşun mevcut kimliklerine, rollerine ve izinlerine göre etkileşimlerini her bir kullanıcıya göre kişiselleştirebiliyor.

AWS müşterileri, AWS’in 17 yıllık bilgi ve deneyimi ile eğitilen Amazon Q’ya AWS’in kendi yönetim panelinden, Slack gibi üçüncü taraf platformlardan veya metin düzenleme uygulamalarından ulaşabilecek.

Müşteriler Amazon Q’yu iş verilerine, bilgilerine ve sistemlerine bağlayabiliyor, böylece işleriyle ilgili hızlıca aksiyon alabiliyor. Amazon Q’nun Microsoft 365, Dropbox, Google Drive, Salesforce ve Zendesk dahil 40’tan fazla kurumsal sisteme bağlanabildiğini de belirtelim.

Amazon Q, şu anda önizleme aşamasında ve yakında daha geniş kullanıma sunulacak. Paylaşılan bilgilere göre Amazon Q’nun fiyatı kişi başına aylık 20-30 dolara arasında olacak.

Amazon Q’yu kullanan ilk müşteriler ve iş ortakları arasında Accenture, Amazon, BMW Group, Gilead, Mission Cloud, Orbit Irrigation ve Wunderkind yer alıyor.

Kaynaklar:

AWS Announces Amazon Q to Reimagine the Future of Work – Amazon

Amazon says its next-gen chips are four times faster for AI training – engadget