Skip to main content

Amazon Web Services (AWS), re:Invent konferansında bir dizi yeni yapay zekâ özelliği duyurdu.  

Son dönemde gündemden düşmeyen yapay zekâ konusu, AWS’nin re:Invent konferansının da odak noktası oldu.

Şirket etkinlikte, model eğitimi ve eğitimli modellerin çalıştırılması için tasarlanan AWS Trainium2 ve Graviton4 adlı en yeni nesil yapay zekâ çiplerini tanıttı.

Model eğitimine yönelik olan Trainium2, önceki modeline kıyasla 4 kata kadar daha iyi performans ve 2 kata kadar enerji verimliliği sağlayacak şekilde tasarlandı. Amazon, bu çiplerin, enerji kullanımındaki azalma sayesinde programcıların modelleri hızlı ve daha düşük bir maliyetle eğitmelerine olanak tanıyacağının sözünü veriyor.

Graviton4 ise daha çok genel kullanıma yönelik. Bu işlemciler Arm mimarisini temel alıyor ancak Intel veya AMD çiplerine göre daha az enerji tüketiyor. Amazon, Graviton4 işlemciye gömülü eğitimli bir yapay zekâ modeli kullanıldığında genel performansta yüzde 30’luk bir artış vaat ediyor. Graviton4’ün AWS müşterilerinin “daha büyük miktarlarda veri işlemesine, iş yüklerini ölçeklendirmesine, sonuç alma süresini iyileştirmesine ve toplam sahip olma maliyetlerini düşürmesine” olanak sağlayacağı paylaşılan bilgiler arasında.

Şirketin web sitesinde yar alan açıklamada, AWS Bilgi İşlem ve Ağ İletişiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı David Brown’un ifadeleri şöyle: “Çip tasarımlarımızı müşterilerimiz için önemli olan gerçek iş yüklerine odaklayarak onlara en gelişmiş bulut altyapısını sunabiliyoruz. Graviton4, yalnızca beş yıl içinde sunduğumuz dördüncü nesli temsil ediyor ve çok çeşitli iş yükleri için şimdiye kadar ürettiğimiz en güçlü ve enerji açısından en verimli çiptir. Üretken yapay zekâya olan ilginin artmasıyla birlikte Tranium2, müşterilerin ML modellerini daha hızlı, daha düşük maliyetle ve daha iyi enerji verimliliğiyle eğitmelerine yardımcı olacak.”

Kaynak: Amazon says its next-gen chips are four times faster for AI training – engadget