Skip to main content

Instagram tacizle mücadele etmek amacıyla gençlerin etkileşimlerini “Yakın Arkadaşlar” grubuyla sınırlamasına izin veriyor.

Instagram, platformunda tacizle mücadele etmek amacıyla dün yaptığı açıklamada, özellikle gençler için, insanlarla istenmeyen etkileşimleri kısıtlamalarına olanak tanıyan “Etkileşimleri Sınırla” aracının kapsamını genişlettiğini duyurdu.

Bu özelliği etkinleştirdikten sonra gençler yalnızca “Yakın Arkadaşlar” listesindeki yorumları, mesajları, hikâye yanıtlarını, etiketleri ve bahsedilenleri görebilecek ve diğer hesaplardan gelen etkileşimler sessize alınacak.

Bir kişinin “Yakın Arkadaşlar” listesinin parçası olmayan hesapların yine de onunla etkileşime girebileceğini ancak etkinliklerinin akışta görünmeyeceğini belirtelim. Artık varsayılan olarak “Yakın Arkadaşlar” ile gençler için ayarlanan bu özellik insanları zorbalık ve tacizden korumayı amaçlıyor.

Instagram ayrıca, “Kısıtla” özelliğine, kullanıcıların belirli hesaplardan gelen etkileşimleri engellemeden sınırlamasına olanak tanıyan yeni işlevler ekliyor. Platform, kısıtlanmış hesaplardaki tüm yorumları gizleyecek, bu hesaplar kullanıcıları etiketlemeyecek veya kullanıcıdan bahsedemeyecek. Ek olarak, çevirimiçi olduğunuzu göremeyecekler ve gönderdikleri mesajlar gelen kutunuzda görünmeyecek, bunun yerine mesaj istekleri bölümüne taşınacak.

Kaynak: Instagram now lets teens limit interactions to their ‘Close Friends’ group to combat harassment – TechCrunch