TEKNOLOJİ

Erdem Akın Temel | 02.07.2022 - 20:21

Meta, dijital cüzdanı Novi’yi kapatıyor

Meta'nın Novi adlı dijital cüzdan projesinden vazgeçmesi, Diem adlı kripto para projesinden kalan son parçanın da sonlandırılacağı anlamına geliyor.

Meta (eski adıyla Facebook), 2019 yılında Libra adında bir kripto para üzerinde çalıştığını duyurmuş, daha sonra bu kripto paranın adı Diem olarak değiştirilmişti. Bu projenin bir parçası olarak bir de dijital cüzdan uygulaması geliştiren Meta, Diem’in özellikle düzenleyiciler ile yaşanan sorunlardan kaynaklı olarak kapatılmasının ardından Novi adlı bu dijital cüzdanın da fişini çekmeye hazırlanıyor. Meta’nın Novi’yi kapatması, kripto para projesinin devam eden tek kısmının da sonlandırılacağı anlamına geliyor.

Meta, Novi’nin pilot çalışmalarına Ekim ayında ABD ve Guatemala’da yer alan küçük bir grup ile başlamıştı. İlk olarak Diem transferleri için kullanılması planlanan Novi, Diem’in düzenlemelere takılmasının ardından Paxos (USDP) adlı kripto para için kullanılmaya başlandı. Fakat proje beklenildiği aşamaya ulaşamamış olacak ki Meta projeyi sonlandırma kararı aldı.

Novi kullanıcılarının 21 Temmuz’dan sonra dijital cüzdanlarına para yükleyemeyecekleri, Eylül ayından sonra ise cüzdanlarına ulaşamayacakları açıklandı. Meta, Novi kullanıcılarından dijital cüzdanlarında bulunan meblağları olabildiğince kısa süre içerisinde çekmelerini istedi. Şirket ayrıca, hesaplarda para unutulması halinde kullanıcıların platforma kaydettikleri banka hesaplarına veya kartlara gönderimin deneneceğini de açıkladı.

Öte yandan, Diem projesinin sonlandırılması ve Novi’nin kapatılması Meta’nın dijital varlıklar konusunda adımlarını sonlandırdığı anlamına gelmiyor. Zira şirket, NFT’lerin Instagram’a ve Facebook’a entegrasyonlarını test etmeye başladı. Ek olarak, şirketin çalışanlar arasında “Zuck Bucks” olarak anılan bir kripto para üzerinde çalıştığı konuşuluyor.

Kaynak: Meta’s shutting down its digital wallet, Novi – The Verge