SOSYAL AĞLAR

Digital Age | 07.04.2022 - 11:28

Meta, “Zuck Bucks” adıyla anılan bir dijital para birimi üzerinde çalışıyor

Bahsi geçen yeni dijital para biriminin Meta'nın gelir kaynaklarını çeşitlendirme çalışmalarının bir parçası olduğu düşünülüyor.

Meta, sahibi olduğu uygulamalar arasında kullanılabilecek dijital bir para birimi üzerinde çalışıyor. Financial Times’ın haberine göre, bu dijital para birimi, gelir kaynaklarını çeşitlendirmeyi ve kullanıcılarının daha fazla etkileşime girmelerini sağlamayı hedefleyen Meta içerisinde şimdilik şirketin kurucusu Mark Zuckerberg’e bir gönderme içerecek şekilde “Zuck Bucks” olarak anılıyor. Kullanıma sunulup sunulmayacağı henüz belli olmayan bu para birimi, kullanılabilir hale gelmesi durumunda farklı bir şekilde isimlendirilecek.

Bu para biriminin blokzincirine bağlı olmayacağı, daha çok oyun içi alışveriş yapmayı sağlayan sanal para birimleri gibi olabileceği konuşuluyor. Bilindiği üzere bu tür sanal para birimleri gerçek para ile satın alınabiliyor ve oyun ya da uygulama içi çeşitli özelliklerin açılmalarında ve varlıkların elde edilmelerinde kullanılıyorlar.

Meta’nın ayrıca, Instagram içerik üreticilerini desteklemek isteyen ve Facebook gruplarına katkıda bulunan kullanıcılar için sanal bir token üzerinde çalıştığı da konuşuluyor.

Kaynak: Meta is reportedly exploring virtual currency nicknamed ‘Zuck Bucks’ – Mashable