Skip to main content

İşaretler, Facebook’un önce Libra, ardından da Diem adıyla merakla beklenen kripto para projesinin yakın zamanda sonlandırılabileceğini gösteriyor.

Facebook tarafından iki yıl önce Libra adıyla duyurulan kripto parayı yönetmek amacıyla kurulan Diem Association’ın düzenleyiciler ile ters düşmesi sonucu varlıklarını elden çıkarmanın yollarını aradığı haberi paylaşıldı.

Bloomberg’de yayımlanan habere göre, ABD Merkez Bankası, Diem’in bankacılık partneri Silvergate’e yaptığı baskı ile kripto para projesine son darbeyi vurdu.

Diem sözcülerinden Michael Crittenden, Bloomberg’in raporunun bazı yanlış bilgiler içerdiğini The Verge’e açıklasa da bunların neler olduğu ile ilgili bilgi vermedi.

Öte yandan, Diem’in varlıklarını satış yoluna gideceği biliniyor. Facebook’un Libra adıyla tanıttığı kripto paranın dünyanın farklı yerlerinde kullanılan para birimlerinin dahil edileceği bir sepete endekslenmesi planlanıyordu. Düzenleyici kurumlardan gelen aksi yönde görüşlerden sonra önce isim değişikliğine gidilerek Libra’ya Diem ismi verilmiş, ardından da Diem’in Amerikan dolarına endeksli olacağı açıklanmıştı. Fakat çalışmaların istenilen şekilde yürümemesi üzerine Diem, varlıklarını satışa çıkarma kararı aldı.

Ek olarak, Meta (eski adıyla Facebook), yakın zamanda Diem için oluşturduğu bir kripto para cüzdanını kullanıma sundu. Fakat, Diem yerine farklı bir kripto paranın kullanılması ve Libra adlı kripto para fikrini ortaya atan, aynı zamanda da Meta’nin dijital cüzdanını yöneten kişi olan David Marcus’un, kurucu ekibin önemli bir kısmından sonra, geçtiğimiz yıl şirketten ayrılması Diem’in sonunun geldiğini gösteriyor.

Kaynak: Facebook’s cryptocurrency project Diem is likely coming to an end – The Verge