Skip to main content

Instagram’ın NFT’ler ile ilgili planlarına dair açıklamalar peş peşe geldi.

Meta’nın kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Instagram’ın NFT entegrasyonunu bu hafta test etmeye başlayacağını açıkladı. Zuckerberg, Instagram’ın NFT’leri destekleme amacının kullanıcılarına NFT’lerini sergileme imkânı sağlamak olduğuna değindi; tarih vermese de benzer bir özelliğin Facebook’a da eklenebileceğini de aktardı.

Zuckerberg, platformda NFT imajların sergilenebilmelerinin yanı sıra uyumlu NFT’ler ile etkileşime girilebileceğini de açıkladı. Artırılmış gerçeklik (AR) NFT’lerinin Instagram için geliştirilme sürecinin devam ettiğini ve bu tür NFT’lerin ilerleyen dönemde Spark AR ile Instagram Hikâyeler’e eklenebileceklerini aktardı. Kullanıcılar, NFT’leri Instagram Hikâyeler üzerinden AR sayesinde istedikleri üç boyutlu alanlara yerleştirebilecekler.

Zuckerberg’in açıklamasının ardından, bir başka açıklama da Instagram CEO’su Adam Mosseri’den geldi. Mosseri, Twitter hesabında paylaştığı bir video ile Instagram’ın NFT’lere bakış açısını detaylandırdı.

Mosseri, Instagram’ın NFT kullanım testine bu hafta başlayacağını, testin ABD’de yaşayan bazı içerik üreticileri ve NFT koleksiyoncuları ile birlikte yürütüleceğini ve bu kullanıcıların oluşturdukları ya da satın aldıkları NFT’leri Instagram akışlarında, Hikâyeler’de ve mesajlarda paylaşmalarına imkân sağlanacağını belirtti. Mosseri, ek olarak, NFT paylaşımının hiçbir ücrete tabi olamayacağını da aktardı.

Kaynak: NFTs are coming to Instagram, with testing starting this week – Digital Trends