Skip to main content

Facebook’un kripto para projesi Libra’nın ismi “Diem” olarak değiştirildi. Diem’in önümüzdeki yılın başında dolar destekli tek bir coin olarak piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Facebook’un geçtiğimiz yıl duyurduğu kripto para birimi Libra‘nın isminin değiştirildiği ve kısa süre içerisinde piyasaya sürüleceği açıklandı.

Sosyal medya devi Facebook’un, arkasına milyarlarca kullanıcısını ve trilyon dolar büyüklüğünde partnerlerini alarak üretmeyi planladığı kripto para birimi Libra’nın ismi Diem olarak değiştirildi. Ayrıca bu projeyi Facebook ile yürüten Libra Vakfı’nın adının da Diem Vakfı olarak değiştirildiğini belirtelim. “Diem” Latince “gün” anlamına geliyor. Yapılan açıklamada bu isim değişikliğinin de “yeni bir günü temsil ettiği” belirtildi. Bu değişiklikle birlikte kripto paranın Facebook ismiyle anılmasının önüne geçmek isteniyor.

Diem Vakfı CEO’su Stuart Levey konuyla ilgili, “Diem projesi, FinTech inovasyonunun gelişmesi ve bununla birlikte tüketicilerin ve işletmelerin anlık, düşük maliyetli, son derece güvenli işlemler yapmasına olanak tanıyacak basit bir platform sağlayacak” açıklamasında bulundu.

Küresel bir para birimi olarak sunulacak olan Diem, banka hesabı olmayan kullanıcıların alışveriş ve para transferi gibi işlemlerini gerçekleştirmelerini sağlayacak. Diem’e destek veren ve kullanması beklenen şirketler arasında Visa, Mastercard, Paypal, Ebay, Uber, Lyft ve Spotify gibi teknoloji devleri bulunuyor.

Açıklamada gizlilik konusu da Diem’in öncelik tanıdığı noktalardan biri olarak önce çıkıyor. Facebook açıklamasında ayrıca kullanıcı verilerinin, müşterinin onayı olmadan üçüncü kişilerle paylaşılmayacağını da kaydetti.